1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
2 years ago
12

What is the name of currency of india??? ​

Mathematics
1 answer:
marta [7]2 years ago
6 0

Answer:

Indian Rupee ₹

Please mark as brainliest

You might be interested in
A shopper bought shoes marked $40. the sales tax is 8%. how much did the shopper pay in all
guajiro [1.7K]
8% equals 3.2. If you add $40 plus $3.2 cents that shopper would of paid $43.2 cents.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A theater has 418 seats put in rows of 19 seats each. how many rows are in the theater
GarryVolchara [31]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

418 divided by 19 is 22.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Why is the point (12, 780) significant on the graph of the functions representing these three salesmen? Use complete sentences t
patriot [66]

Answer:

Hope this helps 0>0

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of sales each man had.

For Salesman A, he earns $65 per sale; this is 65x.

For Salesman B, he earns $40 per sale; this is 40x.  We also add to this his weekly salary of $300; this gives us 40x+300.

Since their pay was equal, set the two expressions equal:

65x = 40x+300

Subtract 40x from each side:

65x-40x = 40x+300-40x

25x = 300

Divide both sides by 25:

25x/25 = 300/25

x = 12

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of each variable. write your answers in simplest radical form
erica [24]

Answer:

y=3.364

x=4

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
2 years ago
Scientists are creating a material that may replace damaged cartilage in human joints. This hydrogel can stretch to 21 times its
Oduvanchick [21]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Vote for the best representation of 7/15<br>0.46<br>0.46 repeating 46<br>0.46 repeating 6<br>0.467​
    11·1 answer
  • Ronald spent $123.45 on school clothes. He counted his money and discovered that he had $36.55 left How much money did he origan
    6·2 answers
  • The population of birds in a sanctuary Increases at a steady rate. The graph of the population over time has the points (1, 105)
    8·2 answers
  • What is the unit rate of $10 for 8 cans of soup?
    5·1 answer
  • PLZ I need Help the Question is: 5+13·18+85÷17−11
    6·2 answers
  • -16 + 12 ? can somebody help pleaseeeeeeeeee !
    6·2 answers
  • Hiii need help again thank youuu:)
    8·1 answer
  • Please Answer This, the question is on the picture. it needs to be a fraction
    6·1 answer
  • PLEASE help me i really apreacatie if you show your work both in numbers and a sentence since i dont know how to explaning tysm
    6·2 answers
  • PLEASE HELP, I don’t understand it at all!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!