1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
14

What must businesses do in order to comply with financial regulations and laws?.

Business
1 answer:
Lena [83]3 years ago
5 0

Answer:

A

Explanation:

Got it right on edge

You might be interested in
A firm’s stock is expected to pay a $2 annual dividend next year, and the current $50 stock price is expected to rise to $60 ove
pochemuha

Answer:

Expected rate of return will be 24%

So option (b) will be correct option

Explanation:

We have given dividend in next year will be $2

So dividend D_1=2$

Current stock price P_0 = $50

And it is given that in next year stock price is $60

So growth rate =\frac{60-50}{50}=0.2 = 20%

We have to find the expected return after 12 month, that is after 1 year

We know that current price is given by P_0=\frac{D_1}{R_e-g}

50=\frac{2}{R_e-0.2}

50R_e-10=2

50R_e=12

R_e=0.24 = 24%

So expected rate of return will be 24%

So option (B) will be correct option

3 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
What are two good interview questions?<br> PLZ help!!
Elodia [21]

Answer:

What experience do you have in this field of work?

Why do you think you're a good fit for this company/job position?

Explanation:

7 0
3 years ago
Strategies on how to minimize expenses in cooking?​
Nitella [24]

Answer:

1. Calculate Your Food Costs

2. Be Consistent When Calculating Inventory

3. Work with Your Food Suppliers

4. Join a Group Purchasing Organization

5. Manage Your Food Orders

6. Implement Restaurant Portion Control

7. Use the First In, First Out (FIFO) Method

8. Utilize Your Daily Specials

9. Keep Your Staff Informed

Explanation:

8 0
2 years ago
Manufacturing builds playground equipment that it sells to elementary schools and municipalities. Schengen's management has cont
Julli [10]

Answer:

Volume variance    $1,320  Favorable

Explanation:

The fixed overhead volume variance is the difference between the actual and budgeted production unit multiplied by the standard fixed production overhead cost per unit.

Standard fixed overhead cost per unit = $11×6 =  116

                                                                                             Units

Budgeted     units                                                               375

Actual            units                                                              <u>395</u>

Volume variance                                                                  20

Standard fixed overhead cost                                        <u>× $66 </u>

Volume variance                                                              <u>  $1,320   Favorable</u>

                       

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Matias is developing a pricing strategy for his​ start-up company. Market research tells him that there is no elite segment and
    9·1 answer
  • Charlton is the maker of a $200,000 promissory note payable to Development &amp; Sales Corporation. Development &amp; Sales indo
    11·2 answers
  • determine if the data is biased or not, every fortieth student who enters the school is asked to name their favorite sport​
    11·1 answer
  • Wild Plus, a television channel dedicated to wildlife, wanted to promote its new wildlife adventure series. The series received
    11·1 answer
  • When Heather entered college, she wanted to be a nurse. After her second year, however, she was stressed by her course load and
    15·2 answers
  • Walter builds birdhouses. He spends $5 on the materials for each birdhouse. He can build one in 30 minutes. He is semi-retired b
    13·1 answer
  • The days' sales uncollected ratio is used to: Multiple Choice Estimate how much time is likely to pass before the amount of acco
    14·1 answer
  • A good investment should do one or both of which two things
    10·2 answers
  • Due to disagreement between senior interviewers at Calvtipy, a publishing firm, the human resources department gave each of the
    10·1 answer
  • Faldo Corp sells on terms that allow customers 45 days to pay for merchandise. Its sales last year were $425,000, and its year-e
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!