1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
2 years ago
6

A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]2 years ago
7 0

Answer:

$7.69 per ounce

Step-by-step explanation:

24/3.12= 7.692307692...→ 7.69

You might be interested in
the summer camps had a field trip from the campus to fragrance hill. they traveled at an average speed of 65km/h in the first tw
sergejj [24]

Answer:

I took them a total of 5 hours

Step-by-step explanation:

First you multiply 65 by 2 because of the first two hours

Then you subtract 130 out of 364 to get 234, those were the first two hours

The next hours you simply divide 234/78, which is 3

3 + 2 = 5 hours

4 0
3 years ago
Use the figure below to identify angles and segment lengths
slega [8]

So Angle GEN and FED are vertical angles, which means that their angles are congruent. Therefore, Angle FED is 60°

Angle GEN and DEN are a linear pair, which means that they are supplementary angles (add up to 180). To find Angle DEN, we have to form the equation: 60 + DEN = 180

For this, all you have to do is subtract 60 on both sides, and your answer will be: DEN = 120°

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find a number n when decreased by 9 equals 17
stira [4]

Answer:

26-9=17           26 is the answer

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the equation y=-2x+5 in standard form? Explain
anyanavicka [17]
The equation, y = -2x + 5, is not in standard form. The standard form of a linear line is ax + by = c. This equation is in slope - intercept form, which is y = mx + b. 
7 0
3 years ago
By talking to the sales clerk at the hardware store, you find out that the burglar has two hideouts — the lake house and the cab
DaniilM [7]
Cabin is your answer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can't figure this question out!!! Giving Brainliest!!!
    10·1 answer
  • you help a teacher move books. the math books weigh 3 pounds each. the science books weigh 4 pounds each. you can carry 24 pound
    6·1 answer
  • $13:50 to 6 pounds what the ratio
    14·1 answer
  • Help me please!!!!!!! <br> I will five brainleist only if its right :)
    12·1 answer
  • Hey u! I need help simplify this expression
    11·2 answers
  • Kingbird, Inc. purchased merchandise with an invoice price of $3200 and credit terms of 2/9, n/30. Assuming a 360-day year, what
    6·1 answer
  • The length of the rectangle is 3m
    7·1 answer
  • I really need help on this please and thank you in advance
    7·1 answer
  • What the slope of a line
    8·1 answer
  • 5/12-1/9 can you help me?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!