1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
8

Is the equation y=-2x+5 in standard form? Explain

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
7 0
The equation, y = -2x + 5, is not in standard form. The standard form of a linear line is ax + by = c. This equation is in slope - intercept form, which is y = mx + b. 
You might be interested in
I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!!!
iren2701 [21]

Answer:

C. one solution

Step-by-step explanation:

The number of solutions can be found from the number of intersection points.

There are 2 lines, a parabola (curve) and a horizontal line that is parallel to the x axis.

We see that there is 1 point of intersection between the 2 lines, at (2,1)-right 2 and up 1. Therefore, this non linear system has 1 solution.

C. one solution is the correct answer.

7 0
3 years ago
Omg!! Please help!! Thank you
nordsb [41]

Answer:

the first one since it shows all the lines being equal and therefore making the angles equal

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with two and three
Tasya [4]

#2) 435+25x=875-15x

40x=440

x=11

the answer is 11 weeks.

#3) 2500(3x) for x=10

2500(3*10)

2500(30)

7500

the answer is 7500 bacteria after 10 months.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the exact volume of the cylinder?
AURORKA [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 cm and the height is 15 cm.

8 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! A scale drawing of Jerome's living room is shown below: If each 2 cm on the scale drawing equals 6 feet, what are
Sedaia [141]

Answer:

C 24 ft wide, 18 ft deep

Step-by-step explanation:

there are 4 (2) in 8, so 4 x 6 = 24

there are 3(2) in 6, so 3 x 6 = 18

The larger scale drawing will be 24ft x 18 ft

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the length of MN?<br><br> (please help!!!)
    9·2 answers
  • The cost of two tables and three chairs is 705$ if the table costs 40$ more than the chair find the cost of one table and two ch
    8·1 answer
  • Please answer quickly, will mark brainlest to first and correct answer!!!!!!!
    11·2 answers
  • Food a baker sells bread for $3 a loaf and rolls for $1 each. the baker needs to sell $24 worth of baked goods by the end of the
    7·1 answer
  • Angle psr measures 99°. what is the measure of psq in degrees?
    12·1 answer
  • 9. Which have infinite length?
    5·1 answer
  • Which number(s) below belong to the solution set of the equation? Check all
    15·1 answer
  • At an end of the year sale, Gabriela bought more than 12 bottles of hand soaps and lotions. If x represents the number of hand s
    7·2 answers
  • This item is $9000 dollar and it is 90% off how much is the item? Step by step?
    9·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!