1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
2 years ago
15

Matt is carpeting his bedroom. The room measures 12 feet by 14 feet. If carpet costs $2.29 per square foot, then how much will M

att spend to carpet his bedroom?
Mathematics
1 answer:
Veseljchak [2.6K]2 years ago
8 0
$384.72

12x14=168
168x2.29=384.72
You might be interested in
A, B and C are points on a circle with a diameter AB
Tamiku [17]

Answer:

36.575

Step-by-step explanation:

you need to find line ab you can do A^{2} +B^{2} =C^{2}  for the triangle and get the line you also need to get the squar root of it as it is still squared then devide by 2 to get the rades then times that by pi and there you go you have the area also sorry for spelling I love math not English

3 0
3 years ago
I'll give brainliest!!! please help!!!
stich3 [128]

Answer:

The answer is the last one. Gravity doesn't have direct contact but it is a force we are all affected by.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle has a base of 5 cm and a height of (x + 2)cm. Its area is 20 cm ^ 2. What is the value of x?
Len [333]
So area is base x height:
5(x+2)=20
5x+10=20
5x=10
x=2
its A
3 0
3 years ago
A line passes through the points (–5, 2) and (10, –1). Which is the equation of the line?
goldenfox [79]

Answer:

y= -1/5x + 1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write first 10 pirme numbers and find median
likoan [24]

Answer:

2 3 5 7 11 13 17 19 23 27

Step-by-step explanation:

12 I think

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mark and Sidney had identical pieces of wood.Mark used 1/3 of piece wood.Sidney used 5/8 if her pieces of wood. Who used more Ma
    8·1 answer
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • Which describes the slope of this line?
    13·2 answers
  • a 12-ounce can of coke costs $1.00. A 16-ounce bottle of Pepsi costs $1.35. Which is the better deal? Explain how you got your a
    11·1 answer
  • Scott needs to buy a textbook for his college class. The book costs $221 new. He found a slightly used one online for $201. What
    10·1 answer
  • Select the actual distances represented by the following scale distances if the map scale is 1 centimeter = 1 kilometer
    13·2 answers
  • Dana’s parents add $2 to her savings account for every $20 she puts in the account.
    7·2 answers
  • In a particular class of 23 students, 11 are men. What fraction of the students in the class are women?
    9·1 answer
  • Given A={1,2,3}, B={2,4,6} and C={1,2,3,4,5,6}, then A ∩ (B ∩ C) =
    11·1 answer
  • What is the answer to my question please help asap
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!