1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
malfutka [58]
2 years ago
6

At Davidson’s bike rentals, it costs $10 to rent a bike for 3 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?

Mathematics
2 answers:
S_A_V [24]2 years ago
8 0

Answer:

10 = 3 hours

one hour = 3.33 dollars

Step-by-step explanation:

Vesnalui [34]2 years ago
7 0
Answer $3.33

Explanation divide ten by three to get 3.33333 repeated
You might be interested in
2995 divided by 27 but estimated
Vinil7 [7]

Answer: 110

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jackie is taking a week-long football class. The first day, she gains 6 yards on her only possession of the football. On the sec
Veronika [31]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Johnny’s electric bill is a variable expense. What is the average amount he pays for electricity if he paid $235 in December, $1
Flura [38]

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hope this helped you!!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A coral reef grows 0.12 m every week how much does it grow in 5 weeks
densk [106]
0.12m(x)=?
0.12m × 5 weeks = 6m
4 0
3 years ago
Consumers’ willingness to pay depends on what income and prices of related goods.
kolezko [41]
Based on the given description above, the answer for this would be the term DEMAND. Demand is defined as the consumers' <span>willingness to pay depends on what income and prices of related goods. Hope this is the answer that you are looking for. Have a great day ahead!</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8.81 as a mixed number
    8·2 answers
  • Find the value of 5.8 divided by 1.2
    15·1 answer
  • The meaning of logarithm
    11·1 answer
  • What is the prime factorization of 1,575 (with work)
    6·2 answers
  • HELP FAST I'LL MARK YOU BRAINLIEST
    11·1 answer
  • Which of the following situations are equal to 20? Select all that apply.
    13·1 answer
  • A corn vendor at a farmer’s market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.
    14·1 answer
  • A plumber charges $15 for a service call plus $20 per hour of service. Write an equation in slope-intercept form for the cost, y
    15·1 answer
  • Choose the best option that represents 23/100
    9·1 answer
  • Please please help please please help me help me
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!