Answer:
Apply them sequentially.
Step-by-step explanation:
The store would apply the discounts sequentially because it gives less of a discount compared to if they did it all at once.
the answer would be 8.
2 times 8 = 16 minus 5 = 11
Answer:
-6/3
Step-by-step explanation:
Move down 6 from the top point.
Then move right 3 to the bottom point.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer: attached below
Step-by-step explanation: