1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
More people were sterilized in Virginia than Michigan.
In this problem, the x intercept is 3.5 because the line crosses through the x axis at the point (3.5,0)
553,000 is the answer for rounding up