1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
2 years ago
7

For the function f(x)=1/2(x-3)2 +6, what is the value of f(2)

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]2 years ago
7 0
The answer is 7 i think.
1/2 times 2 = 1, 1/2 times 3= 1.5
(1-1.5)2+6
(-0.5) 2 + 6
1+6=7
You might be interested in
Explain how you decide whether the final answer to a multiplication problem is
Evgesh-ka [11]

Explanation:

Regardless of the number of factors, the product will be negative if an odd number of factors are negative.

In the example, 3 of the factors are negative. 3 is an odd number so the product will be negative.

  -2*-3*-1*1 = -6

_____

Of course, the product will be zero if any factor is zero, regardless of the signs of any other factors.

8 0
3 years ago
1. Four bags of chips cost $6. 1. What is the cost per bag? 2. At this rate, how much will 7 bags of chips cost?​
77julia77 [94]

Answer:

$1.50  dollars per bag and at that rate it would be $7.50 for 6 bags of chips

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Help maths i’m bad at this :)))(
Tju [1.3M]
I suck at math to I’m so so sorry Ask a tutor they will help
6 0
3 years ago
It takes 7 hours for 12 people to
Alborosie

Answer: You would need 5 men to paint a room in 3 hours

YWW :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help plssssssssssssss
Svet_ta [14]
I believe it is option 2, sorry if incorrect
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Make r the subject of x= e + r/d
    13·1 answer
  • In parallelogram PQRS, find the value of angle SPR if angle RSP is 75° and angle PRS is 39°.
    10·1 answer
  • Evaluate the expression for c = -9. -c = _____
    9·1 answer
  • Janelle can get a 24-pack of bottled water for $6.80. How much would Janelle have to pay for a 12-pack of bottled water if the r
    5·2 answers
  • PLEASE HELP SOMEONE PLEASE HELP ME ASAPPPPP
    9·2 answers
  • Identify the domain and range of each function. y = 4^-5 + 3
    13·2 answers
  • Hi guys! Please help 20 points and brainliest and work needs to be shown! Thanks
    11·1 answer
  • If you went to a store
    13·2 answers
  • Will give brainliest!
    9·1 answer
  • Please help me!!!! I would really appreciate it!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!