1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
3 years ago
13

Please help me out it’s urgent

Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
3 0

Perimeter:

6y + 12

Area:

{2y}^{2}  + 12y

Step-by-step explanation:

Perimeter of a rectangle : P= 2( L + w)

in this case it would be 2(y+6) + 2(2y)

= 2y+12 + 4y

simplified to 6y +12

Area of a rectangle : A= LW

=(y+6)(2y)

We foil and get

{2y}^{2}  + 12y

You might be interested in
Question 6(Multiple Choice Worth 4 points)
lesya692 [45]

Answer:

C, the plus or minus at the end of a function stands for the point on the y axis going up or down 13.

Step-by-step explanation:

Brainlyest pls I need 1 more to level up

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 folders cost $2.91.<br> Which equation would help determine the cost of 2 folders?
-Dominant- [34]

Answer:

194

Step-by-step explanation:

2/3X=291

x=194

8 0
3 years ago
Evaluate 8+3e8+3e8, plus, 3, e when e=2e=2e, equals, 2.
Katen [24]

Answer:

yes that is right

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fix
Black_prince [1.1K]

Answer:

$7.5

40 kg

Step-by-step explanation:

Expenses= $300 per week

120x= 300+600

120x=900

x= 900/120= $7.5 per kg

300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses

4 0
3 years ago
Which choice is equivalent to the product below?<br>√3 × √5 × √6​
Maslowich

Answer:

Step-by-step explanation:

B

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. If your final exam counts as 20% of your semester grade in a class, and you have an 88% going into the final, what percent mu
    11·2 answers
  • David wants to buy a CD that regularly cost $12. The CD is Advertised as 1/4 off the regular price. Before tax, what is the cost
    8·2 answers
  • Please help!! this is due TODAY!
    14·1 answer
  • You have recorded your car mileage and gasoline use for 5 weeks Estimate the
    14·2 answers
  • 5 Select the correct answer. Michael had $550 in his savings account. He took out $30.75 every month for one year. What is the n
    12·1 answer
  • What does 2x-y^3 equal?
    10·1 answer
  • The Highland Cafeteria offers a lunch combination meal which includes an entree and a side order. Choices for entrees are chicke
    5·1 answer
  • Johnny has a circular flower bed. Its radius is 4 feet. Johnny wants to build a fence around the flower bed. What is the total l
    12·1 answer
  • 9 is 50% of what number?
    13·2 answers
  • Find the distance between -4,2 and -4,-5​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!