1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
2 years ago
7

I’m trying to figure out What equals 6 x 9?

Mathematics
2 answers:
Furkat [3]2 years ago
7 0

Answer:

6*9= 54

Step-by-step explanation:

we add 6 nine times, or we add 9 six times

Assoli18 [71]2 years ago
6 0

Answer:

54

Step-by-step explanation:

6x9=54

You might be interested in
What is the value of x for 7x - 12 y = 180 / 7x = 84
katrin2010 [14]

eq^2: 7x=84 divide 84 by 7 which is 12.

therefore x is equal to 12. Then

1) take that 12 you got in equation 2 and substitute in equation 1 which is:

7x-12y=180

7(12)-12y=180

84 -12y=180

-12y=180-84

-12y=96 ............divide both sides with -12

-y=8 (×-1) both sides

y= -8

therefore 7(12)-12(-8)=180

5 0
3 years ago
What is the domain of the function f(x) = x^2 + 5?
Sophie [7]

The domain is R so the first one is correct.

4 0
2 years ago
What geometric term describes a corner f a living room
murzikaleks [220]
The answer is a vertex. Corners of any shape are vertexes
5 0
2 years ago
Larry won an award because he wrote 40 popular songs. However, he also wrote 32 songs that weren't popular. How many songs did L
Vsevolod [243]
Add 40 plus 32, it equals 72 because he wrote 40 popular songs and 32 songs.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you express 2/5 of 7/10 in product
lisabon 2012 [21]

Answer:

Of means multiply in math (most of the time).  

So multiply.  

2/5 x 7/10 = 14/50 divided by 2/2 = 7/25

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve. (6x^3-1x^2)/(2x+1)
    12·2 answers
  • Sam is practicing long track speed skating at an ice skating rink. The distance around the rink is 250 yards. He has skated arou
    5·1 answer
  • A group of college students are asked: "Including elementary, middle school, high school, trade school, and college, how many sc
    12·1 answer
  • Consider the line y=-4x+5.
    6·1 answer
  • If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
    14·1 answer
  • How can graphing be applied to solving systems of nonlinear equations?
    7·1 answer
  • What is 7/12+5/6?<br><br> Add the fractions, please
    14·1 answer
  • The sum of five-sixths of f, one-half of p, and 3
    7·1 answer
  • How do I do this answer please
    10·2 answers
  • What is the answer to this problem? Please answer fast
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!