1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
2 years ago
7

Please help with this! I will need a clear explanation!

Mathematics
2 answers:
vlabodo [156]2 years ago
7 0

Answer:

4.5 : 1

45 : 10

Step-by-step explanation:

Given ratio:  13.5 : 3

To calculate equivalent ratios, we need to do the same operation to both sides of the ratio.

To reduce 3 L of paint to 1 L of paint, we need to divide by 3.

Therefore, we should also divide 13.5 by 3:

13.5 ÷ 3 : 3 ÷ 3

= 4.5 : 1

To increase 1 L of paint to 10 L of paint, we need to multiply by 10:

4.5 × 10 : 1 × 10

= 45 : 10

natita [175]2 years ago
3 0

Willy can cover in 1L paint

\\ \rm\rightarrowtail \dfrac{13.5}{3}=4.5m^2

  • 1st box should be filled with 4.5

Can cover in 10L

\\ \rm\rightarrowtail 4.5(10)=45m^2

Second one should be filled with 45

You might be interested in
You pay $228.50 in taxes at a rate of 10.25% to buy a new TV. How much did the tv cost original? Round your number to the hundre
Allisa [31]

Answer:

$2229.27

Step-by-step explanation:

tax rate: 10.25%

tax amount: $228.50

price before tax: x

10.25% of x = $228.50

0.1025x = 228.5

x = 228.5/0.1025

x = 2229.27

Answer: $2229.27

5 0
2 years ago
A mixture contains forty ounces of glycol and water and is ten percent glycol. If the mixture is to be strengthened to twenty-fi
telo118 [61]
If we add 8 oz of glycol to the 40 oz mixture we have 48 oz of mixture and 4+8 = 12 oz glycol
 12 / 48  = 1/4   = 25 % glycol 

the answer is 8 oz
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At which week will keith and greg have downloaded the same number of songs?
tangare [24]

Answer:

Week 15

Step-by-step explanation:

Find the equations to the sequences and solve as equation

5n+20 = 2n+50

5n= 2n +30

3n=30

n=15

8 0
3 years ago
A company pays 75 percent of each employee's medical care premium. If the employee portion is $50 per month and there are 100 em
Llana [10]
So 50x100=$500 for all the employees
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have way more questions than this answer them if you want pleaseee!!
aliina [53]

The right answer is Option C.

Step-by-step explanation:

Given inequality is

6(2x-1)  > 24

Solving the inequality

6*2x-1*6>24\\12x-6>24

Adding 6 on both sides

12x-6+6>24+6\\12x>30

Dividing both sides by 12

\frac{12x}{12}>\frac{30}{12}\\x>\frac{5}{2}

Therefore,

x>\frac{5}{2}

The right answer is Option C.

Keywords: inequality, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/106975
  • brainly.com/question/107042

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation 3sin x + cos^2 x = 2 is solved below (see image). Which of the following best describes the solution (see image)?
    12·2 answers
  • The frog population at a lake doubles every week. The population can be modeled by f(x) = 15(2)^x and f(6) = 960. What does the
    7·2 answers
  • Find the length of the hypotenuse of an isosceles right triangle whose legs are 1 unit in length.
    14·1 answer
  • A store uses a 60% markup rate to sell items to its customers. If one item costs 12$ how much money the store will make on that
    10·1 answer
  • What is lateral surface area? Please help fast
    14·1 answer
  • Help answer asap pls ---------
    6·1 answer
  • Will mark brainly. Correct ans only.
    11·1 answer
  • What does the denominator of 3/2 mean? <br><br>​
    13·1 answer
  • Home Depot sells paint in 2 sizes. 1 gallon for $13.99 or 5 gallons for $67.45. Which has the cheaper unit rate: 1 gallon or 5 g
    9·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!