1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
2 years ago
7

You are considering adding a new food product to your store for resale. You are certain that, in a month, the minimum demand for

the product will be 6 units while the maximum demand will be 8 units. The estimated demand for this new product in any given month is 6 units (p=0.1), 7 units(p=0.4), and 8 units(p=0.5). If you choose to purchase 7 units for resale this month, what is the probability of selling all 7 units?
Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]2 years ago
6 0

Answer:

Using EMV analysis, the number of units of the new product should be purchased for resale = Purchase 7.

The maximum EMV of profit you can make is 270.

Explanation:

We can use the following method to solve the given problem

Solution:

Using EMV analysis,

EMV (Purchase 6 for resale)= 6(40)(0.1) + 6(40)(0.4) + 6(40)(0.5)=240

EMV (Purchase 7 for resale) = [6(40)-60](0.1) +7(40)(0.4) + 7 (40)(0.5) = 270

EMV (Purchase 8 for resale) = [6(40)-2(60)] (0.1) + [7 (40) - 60] (0.4) + 8(40)(0.5)= 260

Largest EMV= 270; Choose to purchase 7 units for resale.

Step-by-step explanation:

Hopefully this helps :)

You might be interested in
Please help me answer this math problem...thanks! :)
vovangra [49]

Answer:

<h2>OPTION B IS THE CORRECT ANSWER</h2>

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What is the Radius? 2. What is the Circumference? (Round to nearest tenth) 3. What is the measure of central angle CEF?
natulia [17]
Radius is 12. circumference is equal to 24*pi. Angle CFE is equal to 140.
6 0
3 years ago
Fractions to decimals like 5/37 and 2/16
Zina [86]
Answered respectively;
1) 0.13514
2) 0.125
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Malika bought 7 new pairs of shoes. Each pair of shoes cost the same amount and was discounted by $21.75.
ikadub [295]

Multiply the amount of the discount by pairs of shoes:

21.75 x 7 = 152.25

Add that to the total she spent:

152.25 + 654.50 = 806.75

Divide the total by pairs of shoes:

806.75/7 = $115.25

The answer is C. $115.25

3 0
3 years ago
A recipe calls for 2/5 cup of sugar for every 8 teaspoons of vanilla. What is the unit rate in teaspoons per cup ?
tamaranim1 [39]
For 2/5 cup, vanilla needed = 8 teaspoons
so, for 1 cup, it would be: 8 / 2/5
⇒8 × 5/2
⇒40/2
⇒20

In short, Your Answer would be 20 teaspoons

Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Why is expected income a large factor in choosing a retirement plan
    9·1 answer
  • Is the sum of the areas of two smaller squares equal to the area of a large square if the sides lengths of the squares are 8 fee
    9·1 answer
  • PLZ HELP OOOOHHH<br><br> Solve for X<br><br> -1/5(x-4)= -2<br><br> x=[_]
    8·2 answers
  • Classify the following triangle. Check all that apply.
    5·2 answers
  • Select all numbers that have an absolute value of 12 Choose all answers that apply:
    15·2 answers
  • The width of a rectangle is 2 less than twice its length. If the area of the rectangle is 72 cm, what is the
    6·1 answer
  • 200 + ( 25 * x ) = 750<br>What is x
    15·1 answer
  • Find the value of x.
    15·1 answer
  • MATH WORK PLEASE HELP GIVING MANY POINTS ONLY DO THE ONES IN PURPLE!!
    10·1 answer
  • 5(2x-2)=8x: what is the value of x?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!