1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
10

8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?

Mathematics
2 answers:
antoniya [11.8K]3 years ago
7 0
<h3>Answer:  $4 per cupcake</h3>

============================================================

Explanation:

The "per cupcake" means "for each cupcake" or "for 1 cupcake".

To get that initial "8 cupcakes" into "1 cupcake", we divide both given values by 8

  • 8/8 = 1
  • 32/8 = 4

The ratio 8 cupcakes : $32 then becomes 1 cupcake : 4 dollars

In other words, the unit cost is 4 dollars per cupcake.

MakcuM [25]3 years ago
5 0
$0.25

Used calculator!
You might be interested in
A person walks 2 3 of a mile in 2 9 of a hour. Which complex fraction when simplified will compute the unit rate of miles per ho
GaryK [48]
2/3  /  2/9
= 2/3 * 9/2
=18/6
=3

rate = 3 miles per hour
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Parallel lines always,sometimes,or never intersect?
STatiana [176]
They never intersect
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
if a cat would dance for 412 hours without getting tired how many hours can a total of 7 cats dance for
koban [17]
58.8 I divided 412/7 and it gave me a decimal and random numbers :(
6 0
3 years ago
Help me on question 4 plssssssssssss its science not maths
olga55 [171]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Find the circum center of a triangle whose vertices are (-2, -1) , (-1, 6 ) and (2, 7).​
lina2011 [118]

Answer:

(-1/3; 4)

Step-by-step explanation:

(-2, -1) , (-1, 6 ) and (2, 7).​

x=(-2-1+2)/3= -1/3

y=(-1+6+7)/3=12/3=4

=> (-1/3; 4)

7 0
4 years ago
Other questions:
  • How to solve this |9x-12|&lt;-4
    6·1 answer
  • A multivitamin tablet contains 10.5mg of calcium. How much calcium does a bottle of 20 tablets contain? Write your answer in gra
    6·1 answer
  • What is 21 divided by 15???????????????
    15·2 answers
  • Given the function f(x) = 5^x, Section A is from x = 0 to x = 1 and Section B is from x = 2 to x = 3. Part A: Find the average r
    9·1 answer
  • How does one solve this rational equation? Even youtube isn't quite helping me understand either.
    9·1 answer
  • (3x² + 6x + 1) = (3x)​
    7·1 answer
  • Determine the point estimate of the population proportion, the margin of error
    14·1 answer
  • Jessica draw circle divided into eight equal parts she cheated six of the parts what fraction is equivalent to the part of The c
    15·2 answers
  • Please help, my brain just sucks rn. The area of a rectangle is 93.6 square inches. If the length of one of its sides is 5.2 in.
    9·1 answer
  • This isn't a question but can someone motivate me to do my homework, please?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!