1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
2 years ago
10

8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?

Mathematics
2 answers:
antoniya [11.8K]2 years ago
7 0
<h3>Answer:  $4 per cupcake</h3>

============================================================

Explanation:

The "per cupcake" means "for each cupcake" or "for 1 cupcake".

To get that initial "8 cupcakes" into "1 cupcake", we divide both given values by 8

  • 8/8 = 1
  • 32/8 = 4

The ratio 8 cupcakes : $32 then becomes 1 cupcake : 4 dollars

In other words, the unit cost is 4 dollars per cupcake.

MakcuM [25]2 years ago
5 0
$0.25

Used calculator!
You might be interested in
Fgh is a right triangle
umka21 [38]
Can you clarify or add a picture? 
6 0
3 years ago
Explain in words, how you to find a solution for the following equation. 7 + x = 18
zheka24 [161]

Answer:

x=11 (read below)

Step-by-step explanation:

7 + x = 18

<em>Subtract 7 from both sides</em>

x=11

It's quite simple because if you do something to one side of the equation, you need to do it to the other because otherwise the equation won't be equal. This is how you need to simplify most problems, by taking something from one side and taking from the other as well.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do it please and thank you?
anygoal [31]
1) factor to see if you can get anything to cancel out before you multiply
2) the rest of my work is shown in the picture attached
3) the answer is n^2

4 0
3 years ago
Sherman has 4 cats and 1 dog. He wants to buy a toy for each of his pets. Sherman has $46 to spend on
ANEK [815]

Answer:

spend 8 bucks on cats then left over for the dog

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is one subtraction expression that equals 180
storchak [24]

Answer:

200-20=180

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If a rectangle has a length of 16 centimeters and a width of 20 centimeters, what is the area?
    15·1 answer
  • Combine like terms <br> 20b + 10a - 10b + 3a
    9·2 answers
  • Out of 75,000 voters in a constituency 65%
    9·1 answer
  • On a map, 1 in.represents 20 mi. Two cities are 3 1/2 in. apart on the map.How far apart are the actual cities
    13·2 answers
  • What is the volume of the prism below?
    6·2 answers
  • A counterexample proves why a statement is true<br> A. True<br> B.false
    12·2 answers
  • Sum of two number is 120. If the larger number is four times the smaller number, wbat are the two numbers
    11·1 answer
  • Compare: 8/12 to 6/9 which one is greater
    5·2 answers
  • As a teacher, I am upset with how this system works. I am seeing some of my exam questions being posted by students, and Brainly
    13·2 answers
  • What is the exact value of cot pi/3?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!