So for the first one, you would have to multiply 2 six times. and then 2 with a -4 exponent is a little challenging. Okay, you would have to make it a fraction. so it would be 1/16. then you would just multiply 2 seven times.
Answer: to be honest I don’t know.
Step-by-step explanation:
Answer:
X= Mary’s wages
2x-20=120
Add 20 to both sides
2x=140
Divide both sides by 2
X=70
$70
Step-by-step explanation:
Answer
Find out the how much does one apple cost .
To prove
Let us assume that the number of bananas be x .
Let us assume that the number of apples be y .
As given
At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .
Than the equation becomes
2x + y = 1.16
one banana and one apple cost $0.71.
Than the equation becomes
x + y = 0.71
Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16
2x - x + y - y = 1.16 - 0.71
x = 0.45
Put in the equation x + y = 0.71
0.45 + y = 0.71
y = 0.71 - 0.45
y = $0.26
Therefore the cost of the one apple is $0.26 .
If 100 miles = 1 in.
650 = 6.5 x 100 and 6.5 x 1 = 6.5
so, if the journey is 650 m...... the map is 6.5 in.