1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
2 years ago
5

What is the mean of this data set?

Mathematics
2 answers:
mr_godi [17]2 years ago
8 0

<u>Given</u><u> </u><u>set</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>data</u><u> </u><u>:</u>

  • { 14,7,2,8,3 }

<u>To</u><u> </u><u>find</u><u> </u><u>:</u>

  • Mean = ?

<u>Solution</u> :

\qquad \sf \to \: mean =  \frac{sum \: of \: observations}{total \: no. \: of \: observations}

  • Total number of observations = 5

\qquad \tt\longmapsto\: mean =  \frac{14 + 7 + 2 + 8 + 3}{5}

\qquad \tt\longmapsto\: mean =  \frac{34}{5}

\qquad \tt\longmapsto\: mean =  6.8

bogdanovich [222]2 years ago
6 0

Answer:

<u>Mean = 6.8</u>

Step-by-step explanation:

<u>Given data set :-</u>

{14, 7, 2, 8, 3}

<u>To find :-</u>

Mean

<u>Solving :-</u>

Take sum of given data and divide by number of data pieces.

=> 14 + 7 + 2 + 8 + 3 / 5

=> 34 / 5

=> 6.8

<u>Solution :-</u>

<u>Mean = 6.8</u>

You might be interested in
Help please........​
german
21x-9+63=180
21x+54=180
21x=126
x=6
4 0
3 years ago
Stella buys 5 pineapples for $4.50. How much would she pay if she bought 7 pineapples? (hint: find the unit rate first then mult
Sphinxa [80]

Answer:

Step-by-step explanation:

4.50 divides by 5 than times the answer by 7

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer a= 1/2h (b <br> b.?
True [87]
hey download photomath it works great u take a picture of your math problem and itll give u the steps n the answer
3 0
3 years ago
How put a number as a percentage
kirill115 [55]

Answer:

You need more information. But typically multiplly by 100 so .1 would be 10 %

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me solve this I need some help
Agata [3.3K]

Answer:

f = 8

Step-by-step explanation:

  1. Apply the distributed property, so it now looks like this: 2f - 10 = 6
  2. Add 10 to each side, so it now looks like this: 2f = 16
  3. Divide each side by 2 to cancel out the 2 next to f. It should now look like this: f = 8

I hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's the transformation of √x
    6·1 answer
  • The balance on a car loan after 4 years is $8,996.32. The interest rate is 5.6% compounding annually. What was the initial value
    9·1 answer
  • if f(x) and it’s inverse function, f-1(x) are both plotted on the same coordinate plane, what is their point of intersection?
    10·2 answers
  • a box of granola contains 16.8 ounces. It costs &amp;5.19. What is the cost, to the nearest cent, of the granola per ounce ? Som
    5·1 answer
  • Carol jogged 1 3/4 miles on 5 days last week.She jogged 2 1/4 miles on 4 days this week.Was her total distance greater last week
    12·1 answer
  • Is 3+9 rational or irrational?​
    6·1 answer
  • PLS HELP! Solve and graph, y=1/3x-1 pls!!!!!!! show steps
    7·1 answer
  • carmel can drive 320 miles on one tank of gas, and one tankful costs $39. how many tanks of gas will she need to drive 2,240 mil
    14·1 answer
  • The expression x^2 - 10x + 24 is equivalent to
    8·2 answers
  • A road has a scale of 1:50 000 The length of a road on the map is 8.5cm.Work out the length of the real road in kilometres
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!