1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
5

PLEASE HELP ASAP

Mathematics
1 answer:
finlep [7]3 years ago
4 0

Answer:

18/100

Step-by-step explanation:

You might be interested in
At a quiz competition, for every question team A answered correctly, team B answered 2 questions correctly. The ratio of the num
a_sh-v [17]
A : B
1 : 2

anything to ask please pm me
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of one can of soda if 6 cans cost n
Arturiano [62]

Answer

if 6 cans cost n

1 can would cost n/6

Example

6 cans cost 12

1 can would cost 12/6

which is 2

8 0
3 years ago
A regression analysis of 117 homes for sale produced the following model, where price is in thousands of dollars and size in squ
Vsevolod [243]

Answer:

A) m = 0.062

B) 202.87 thousand dollars

C) Original price = 116.07 thousand dollars. $6000 is called the error term.                                            

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Price = 47.87+0.062(size)

The above equation is regression equation where price is in thousand dollars and size in square feet.

Let p be the prize and s be the size.

p(s) = 47.87 + 0.062s

Comparing it to linear equation, we have,

y= mx + c

where m is the slope and c is the y-intercept.

m = 0.062

c = 47.87

A) slope of the line

The slope of line tells the rate of change. Thus, it tells the change in price if the size of house is increased by 1 square feet.

The price of house increases by 0.062 thousand dollars if the size of house is increased by 1 square feet.

B) Price of house

We are given s = 2500. Putting this value in the equation.

p(2500) = 47.87 + 0.062(2500) =202.87

Thus, the price of a 2500 square feet house is 202.87 thousand dollars.

C) We are given s = 1100

Putting the value in the equation:

p(1100) = 47.87 + 0.062(1100) =116.07

Original price = 116.07 thousand dollars

Asking price =

116.07 - 6 = 110.07

The buyer is asking for 110.07 thousand dollars.

$6000 is called the error term.

3 0
4 years ago
Can you please help me. It says to find each product
WITCHER [35]

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

7 * -3/7 * 1/5

Rewritng

7/7 * -3/5 *1

Simplifying fractions

1 * -3/5 *1

-3/5

5 0
3 years ago
Which expressions are equivalent when m = 1 and m = 4?
s344n2d4d5 [400]

Answer:

expression 2

Step-by-step explanation:

<h2><u>Which expressions are equivalent when m = 1 and m = 4?</u></h2>

<h3><u>first expression:</u></h3>

5m -3 and 2m + 5 + m

when m = 1

5(1) - 3 = 2  and 2(1) + 5 + 1 = 8

and m = 4

5(4) -3 =23 and  2(4) + 5 + 4 = 17

<u>expression 1 IS</u><u> NOT EQUIVALENT</u><u> </u>

<h3><u>second expression  :</u></h3>

3 m + 4 and m + 4 + 2 m

when m = 1

3 (1) + 4 = 7 and 1 + 4 +2 (1) = 7

and m = 4

3 (4) + 4 = 16 and 4 + 4 +2 (4) = 16

expression 2 <u>IS  EQUIVALENT </u>

<h3><u>third expression :</u></h3>

2 m + 7 and 3 m - 3 + m

when m = 1

2(1) + 7 = 9 and 3(1) -3 + 1 = 1

and m = 4

2(4) + 7 = 15  and 3(4) -3 + 4 = 13

expression 3 IS <u>NOT EQUIVALENT</u>

<h3><u>fourth expression :</u></h3>

5 m + 3 and 4 m + 2 + 2 m

when m = 1

5(1)+ 3 = 8  and 4(1) + 2 +2(1) = 8

and m = 4

5(4)+ 3 = 23  and 4(4) + 2 +2(4) = 26

expression 4 is <u>NOT EQUIVALENT </u>

the expression that is <u><em>EXPRESSION 2 </em></u>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • 12.20x=372.10<br> Pls write exactly how to do it not just answer
    13·2 answers
  • Please help with these two questions. Really important
    14·1 answer
  • A museum part resorted 354,605 visitors last summer what is this number rounded to the nearest thousand
    5·1 answer
  • 6x^2 + 7x^3 + 9 what is the degree of the polynomial ?
    14·1 answer
  • A remote control uses two batteries. If I have 5 remote controls and 1 pack of 8 batteries, will I have enough for all of the re
    12·1 answer
  • The temperature is -2c if the temputure rises to 15c , what is the new temputure
    13·1 answer
  • Which is equivalent to
    7·1 answer
  • Finding the LCM of algebraic term and algebraic expressions.​
    10·1 answer
  • Determine the range of the following graph:
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!