1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
2 years ago
12

A round race track has a radius of 75 yards. What is the circumference of the race track?

Mathematics
2 answers:
rjkz [21]2 years ago
8 0

Answer:

471.24

Step-by-step explanation:

The formula for circumference is 2×pi×r. Replace the r with 75 and multiply.

Scrat [10]2 years ago
5 0
It is 5000 to a so you have to decide which one is right your
You might be interested in
The balance in your bank account is $720.50. You use your debit card for purchases of $45, $82, and $22.25. Then, you deposit $9
myrzilka [38]

Answer:

669 dollars and 70 cents

Step-by-step explanation:

just minus all the money spent and add the money added

7 0
3 years ago
When finding the slope of a line using a slope triangle, the____
Elenna [48]

Answer:

rise, run

Step-by-step explanation:

When finding the slope of a line using a slope triangle, the RISE length is divided by the RUN length. (I think. Sometimes the "divided by" makes me confused about which is on top, but I'm pretty sure this is right.)

6 0
2 years ago
What do you know about the signs of two intergers whose product (a) positive and (b) negative?
steposvetlana [31]
A. Their signs are the same.
b. one is negative, the other is positive
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the price per unit for each item, then choose the best buy. a. Cereal, 10 oz. box for $5.90 would b. Cereal, 24 oz. box for
brilliants [131]
The Best Buy would be the 24 oz. box.
4 0
3 years ago
Solve using the elimination method <br> 0.3x-0.2y=4<br> 0.2x+0.5y=-21/23
Aneli [31]
Do this and then simplify the result

5 0
3 years ago
Other questions:
  • On a shopping trip, Peter spent 1/3 of his money for a jacket and another $5 for a hat. If peter still had 1/2 of his money left
    5·2 answers
  • 12. Matilida needs 3 meters of fabric for a set of curtains she is making. How many centimeters
    11·1 answer
  • The carnival at the county fair had a special on ride tickets. Lisa paid $20 for 5 ride tickets at the county fair. What was the
    12·1 answer
  • How do I find the unit rate?<br> $253 for 20 hours
    5·1 answer
  • Best estimate for 49% of 15?
    10·2 answers
  • Review the graph of function f(x), which is defined for –4 &lt; x ≤ 2.
    9·1 answer
  • What is the geometric mean for 6 and 18.
    14·2 answers
  • AD is a diameter of E. CE is perpendicular to AD.
    14·2 answers
  • The dj charges $35 for 1/2 hour. If the school hires him for a dance that lasts 3 1/2 hours, how much will the dj earn
    9·1 answer
  • Solve the formula for the specified variable. V=XLJ for X
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!