3x + 4y + 8 = 0
4y = -3x - 8
y = -3/4x - 2....slope here is -3/4. A parallel line will have the same slope.
y = mx + b
slope(m) = -3/4
y int (b) = 4
so ur equation is : y = -3/4x + 4
Answer:
25 Degrees
Step-by-step explanation:
155+25=180
Cost of 6 sweets = 24p
so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p
Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222