1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mama L [17]
1 year ago
6

The first term of an A.P is 3 and the fifth term is 9.Find the number of terms in the progression if the sum of the progression

is 81.​
Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]1 year ago
4 0

Answer:

its A becauss i tryed b and th en i tried A so its a

You might be interested in
Can someone help me with this? And please, actually try with this one.
SashulF [63]

Answer:

32/3 or 10.6 repeating

Step-by-step explanation:

multiply by reciprocal

6*(16/9)

96/9

simplified to 32/3

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the LCM of 3,12,16​
maria [59]

Answer:

The lcm is 48. Hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz correct me plz
S_A_V [24]
The answer is D. You’d need to minus the area of the circle away from the area of the triangle to get the area of the shaded region
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the quotient of 2 ÷ 2/3?​
Neko [114]

Answer:

The answer is 3! I believe.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help!!
hammer [34]

Answer:The "mean" is the "average" you're used to, where you add up all the numbers and then divide by the number of numbers. The "median" is the "middle" value in the list of numbers.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the following system of equations using substitution. What is the value of y?
    14·1 answer
  • Water goes over niagra falls at a rate of 180 million cubic feet every 1/2 hour. How much water goes over the falls in 1 minute?
    14·2 answers
  • There are 3 different cheeses at the deli. Yasuko buys Three-fourths of a pound of each. There are also 4 different meats. She b
    6·2 answers
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • Help me!!!!!!! ASAP!!
    14·2 answers
  • Which prefix means 1/10 of a unit in the metric system
    9·2 answers
  • The graph below shows the solution to which system of inequalities ?
    13·1 answer
  • Lydia writes the equation below with a missing value.
    14·2 answers
  • Find the length of the hypotenuse
    7·2 answers
  • Help would be much appreciated ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!