1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Triss [41]
2 years ago
11

Solve the following equation: 3 x one half

Mathematics
1 answer:
Kamila [148]2 years ago
6 0
<h3>hello!</h3>

==========================================================

Let's simplify the expression:-

\bigstar{\boxed{\frac{3}{1} *\frac{1}{2}}

Multiply 3 times 1 and 1 times 2:-

\bigstar{\boxed{\pmb{\frac{3}{2} }}

======================================================

<h3>note:-</h3>

Hope everything is clear; if you need any clarification/explanation, kindly let me know, and I'll comment and/or edit my answer :)

You might be interested in
Solve the equation 4n-18=52
muminat
Answer:
n = 35/2
Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation -4x+12=-4 for x .
mihalych1998 [28]
-4x +12 -12 = -4 -12
-4x = -16
x = 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
8.6 + 5.6x - 1.5 = 40.7
Bumek [7]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

8.6 + 5.6x - 1.5 = 40.7\\5.6x = 33.6\\x=6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of the line in point slope form for a horizontal line that passes through (5,-6)
denis-greek [22]

Answer:

y=-6

Step-by-step explanation:

y+6=0(x-5)

Solve

y=-6

7 0
3 years ago
5. Find the area of an equilateral triangle with a<br> perimeter of 24 in.<br> what’s the area?
Zolol [24]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

24÷3=6 6×6=36 36÷2=18

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Elaine bought 3 4/5 pounds of apples for $1.99 per pound, 3/4 pound of pears for $2.25 per pound, and 3 2/3 pounds of bananas fo
    6·1 answer
  • Last year, Felipe invested his money in two purchases. He purchased a certificate of deposit for $12,000 that paid 6% interest p
    13·1 answer
  • 1092 flowers are arranged into 26 vases, with the same number of flowers in each case.how many flowers would be needed to fill 1
    8·1 answer
  • Match each verbal description to the equivalent function that fits the description.
    14·1 answer
  • Which of the following charts showing angle measures implies that quadrilateral ABCD and quadrilateral EFGH are not congruent
    14·1 answer
  • Consider the exponent function f(x)=(15^x). what is the value of the growth factor or the function?
    7·1 answer
  • Enter a digit in each box to complete the division.
    5·2 answers
  • What did the student do wrong?
    14·1 answer
  • C.P.=RS 180 S.P. =Rs 200 solve it step by step 'I'll give u brainest'​
    9·1 answer
  • A shopper bought a 12-pounds bag of orange for 18.72 what is the unit price per
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!