1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
2 years ago
7

In the diagram, rectangle ABCD is split in half by AC . What is the value of tan x?​

Mathematics
1 answer:
mamaluj [8]2 years ago
6 0

Splitting the rectangle in half creates two right triangles

The value of tan(x) is 4/3

<h3>How to determine the value of tan x?</h3>

To calculate tan(x), we make use of the following tangent ratio

tan(x) = Opposite/Adjacent

From the figure, we have:

Opposite = AD = 4

Adjacent = CD = 3

So, we have:

tan(x) = 4/3

Hence, the value of tan(x) is 4/3

Read more about tangent ratio at:

brainly.com/question/1592477

You might be interested in
Mr.Nowlings garden has a length that is 7ft more than twice the width. Draw a diagram to represent this situation.Label each sid
mart [117]
The expression for the perimeter would be

2(x) + 2(2x+7)

which can be simplified to 2x+4x+14

which equals 6x+14
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to<br><br> 7 y = 84
Furkat [3]
7y = 84
y = 84 /7
= 12

So, y =12
4 0
3 years ago
Help fast and now plz
Stella [2.4K]
35 is the answer35 is the answer35 is the answer
5 0
3 years ago
$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer
KonstantinChe [14]

\begin{array}{ccll} \$&km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x

4 0
2 years ago
Pls answer quickly :)
baherus [9]

Answer:

median=mode

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Question in the image
    8·1 answer
  • 100
    14·1 answer
  • melissa bought 12 packages of stickers that cost $1.94 each before tax and 18 packages of paper that cost $3.29 each before tax.
    13·1 answer
  • Last week Rachel power walked 2 3/5 miles per day on each of the 7 days. During the same week, she also jogged 5 3/4 miles per d
    12·2 answers
  • In a set of real numbers, the first number less then -3 is -4<br> true <br> or<br> false
    11·2 answers
  • (0.2÷–0.5+0.1)÷6?????????????????
    13·2 answers
  • 1. A bakery packages 96 boxes of muffins today. The bakery sells 4 sizes of boxes of muffins. The table shows how many muffins a
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!
    13·1 answer
  • I really need help:(
    9·1 answer
  • Find the value of x. PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!