1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
2 years ago
15

Larger is 32 ounces and sells for 2.99 and smaller is 18 ounce and sells for 1.59

Mathematics
1 answer:
Dominik [7]2 years ago
4 0

Divide price by size of each and compare the u it price:


2.99/32 = 0.0934 per ounce


1.59/18 = 0.0883 per ounce


The 18 ounce do $1.59 has a lower cost per ounce so is the better buy

You might be interested in
Sarah was cutting fabric for a quilt. She cut a strip of fabric that was 19 1/8 inches long into 5 equal pieces. When she was fi
goldenfox [79]
We need a least common denominator
19 1/8 and 2 1/4 (also = to 2 2/8)
19 1/8-2 2/8= 16 7/8
16 7/8 divided by 5
ANSWER: 3 3/8 in

3 0
3 years ago
Which of the following could be the measure of a pair of consecutive angles in a parallelogram?
Maksim231197 [3]

Answer:b

Step-by-step explanation:it equals out to 180°

8 0
3 years ago
4x + y = 3
cestrela7 [59]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

You have to use simultaneous linear equation as there are 2 equations given

use the subtitution method as what I've shown above

Hope you can understand well

Stay safe!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plzz on 23 and 24
skad [1K]
23. J

7,220 kids drink zero.

14,060 kids drink one

5,700 kids drink two

(multiply the total amount of kids by the percent (convert percent to decimal))

When added together, you get 26,980.

24. C

5,700 kids drink two

2,660 kids drink three

1,140 kids drink four

7,220 kids drink five or more

When added together, you get 16,720 kids.

Next set up a proportion.

38,000 total 30 total kids
------------------ = --------------------
16,720 kids x

For 38,000 to get to 30, you have to divide 38,000 by 1,266.67.

This means that you also have to divide 16,720 by 1,266.67.

This gets you 13.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bananas cost $3 a bunch and apples cost $0.50 each. If b represents the number of bunches of bananas and a represents the number
crimeas [40]

Answer:

it's 3a+.50b

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the midpoint of AB given A(-1, 4) and B(7, 6).
    5·1 answer
  • Can someone help me please​
    12·1 answer
  • If y varies directly as x, and y is 18 when x is 5, which expression can be used to find the value of y when x is 11?
    12·1 answer
  • The sum of one half and one third, halved<br> 5th grade explation
    9·1 answer
  • When using the vertical line test, if the vertical line hits the line in more than 1 place it is considered a function.
    6·2 answers
  • BRAINLIEST WILL I GIVE HURRY
    7·1 answer
  • What number should
    13·1 answer
  • What is 2+2 GUYS I REALLY NEED HELP MY KINDERGARDEN TEACHER IS COMING!!!!!
    11·3 answers
  • A lot is 50m by 38m. A house 30m by 9m is built on the lit. How much area is left over
    5·1 answer
  • Find the missing value when given the modulus.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!