1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
2 years ago
13

A square is cut in half and the diagonal creating two equal triangles of each triangle has an area of 4.5 in.² what is the lengt

h in inches of the original square
Mathematics
1 answer:
rusak2 [61]2 years ago
5 0
8 Ft 9In i think dont kill me if its wrong
You might be interested in
Is 1third =to 1sixth
NNADVOKAT [17]

Answer: No, 1/3 is equal to 2/6

Step-by-step explanation: If you multiply the bottom number, the denominator, and the top number, the numerator, by 2, you will get 2/6 which is equal to 1/3.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Akeem is carrying water in a bucket, but is unsure how many gallons it holds. He knows that the bucket and water weigh 32.49 pou
bixtya [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

8.3g+2.61=32.49

8.3g=29.88

g=3.6

5 0
3 years ago
A rate that compares one quantity 100 is called a
ella [17]
A percent. maybe? i really don't know for a fact..
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP............................................................................................................................
weqwewe [10]

Answer:

More than half I think its based off of a 1-10% scale

Step-by-step explanation:

it's greater than 5%

7 0
3 years ago
elvin read 3/7 of the pages of the book he has 56 pages left to read how many pages has he already read
lara31 [8.8K]
3/7 = x/56
7*8 =56
3*8 = 24
7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the gcf of 4a^3 and 9a^4
    5·1 answer
  • In 2012, the population of a City was 6.89 million. The exponential growth rate was 3.13% per year
    6·1 answer
  • Tai’s baby brother weighs 3,745 grams. What is his weight in kilograms?
    11·2 answers
  • I'm super confused. Can anybody answer while writing the steps?
    8·1 answer
  • What’s the anwser to this problem
    11·2 answers
  • I know the y-intercept is 50. But how do I get the slope?​
    14·1 answer
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • Can someone plssssss help me
    8·1 answer
  • Choose one answer is math
    10·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!