1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
1 year ago
14

3 5⁄7 + 1 9⁄14 = What is the answer if the answer is wrong I will come and haunt you

Mathematics
1 answer:
slega [8]1 year ago
7 0

Answer:

5  \frac{5}{14}

Step-by-step explanation:

3 \frac{5}{7}  + 1 \frac{9}{14}

Turn them into improper fractions

\frac{26}{7}  +  \frac{23}{14}

\frac{2}{2}  \times  \frac{26}{7}  +  \frac{23}{14}

\frac{52 + 23}{14}

\frac{75}{14}

Turn it into a mixed fraction

5 \frac{5}{14}

You might be interested in
3). Let g(x) = x^4 - 6x^3 + 13x^2 - 24x + 36. Find all complex zeros and multiplicities, if 2i is a complexzero. Apply the conju
lutik1710 [3]
g(x)=x^4-6x^3+13x^2-24x+36

4 0
1 year ago
Help me!!!!!!!!!!!!!!!
solong [7]

its A because 3 plus 6 is 9 and they're both negitive. you then leave the 3x^2 and leave the x/2 both still posivive

3 0
2 years ago
(x5 - 10x2 - 8) (x - 2)
krek1111 [17]

x5 - 10x2 - 8
—————————————
x - 2
3 0
3 years ago
Hey guys <br><br>what is 10+12-34+68-4778855+5676+77-6865666+3456-7658×45×23+35566÷79997 = ?​
elena55 [62]

Answer:

-19561285.5554

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a triangle angle a=40 angle b= 45 angle c= 90 find <br> angle of x
cluponka [151]

Answer:angle x=5

Step-by-step explanation:

Sum of triangles =180 ,x+90+45+40=180, x+175=180 ,x =5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the quotient. 10669/7
    15·2 answers
  • An electrician shop charges $55 service fee plus $50 per hour for lavor.the linear equation that models this is c =$50h+$55 wher
    9·2 answers
  • Please help!<br><br> In your own words, explain how to bisect an angle
    5·2 answers
  • Kaya rented a limo their one time charge was for $70 plus an hourly rate of $40. The total for her friend was also $600 for the
    9·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • 4/8 times 3/4 simplified pls and thank you
    14·1 answer
  • I give Brainliest, Like all the time, and I really need this answered
    8·2 answers
  • A recipe that uses 1/2 pound of almonds makes 5/6 cup of almond butter.
    14·2 answers
  • Please answer this ASAP
    14·2 answers
  • Simply (10x^4)(6x)=(10•6)(x^4•x
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!