1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiks02 [169]
3 years ago
5

Alex left his home to go to the museum. He then went to the restaurant before returning home. The coordinate plane shows the loc

ations of Alex's home, the museum and restaurant.
If you connect the points on Alex's walk, what is the area of the shape that is created?

Answer Choices

10 square units


12 square units


15 square units


24 square units
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]3 years ago
6 0
You have to draw a corrdinate plane to figure it out. then connect the units
You might be interested in
Katherine has 32 pop songs in 72 rock songs on her MP3 player that she will be organizing into paulista. Que want to por an eria
LUCKY_DIMON [66]

Answer: The greatest  number of playlist Katherine can make =8

Each of playlist will have 4 pop songs and 9 rock songs.


Step-by-step explanation:

Given: The number of pop songs Katherine has= 32

The number of rock songs Katherine has= 72

If she want to make playlist such that in each playlist there is equal number of pop and rock songs, we need to find the GCF(greatest common factor) of 32 and 72.

We know that 32=2\times2\times2\times2\times2\\72=2\times2\times2\times3\times3

We can see the GCF(32,72)=2\times2\times2=8

Hence, the greatest  number of playlist Katherine can make =8

The number of pop songs= \frac{32}{8}=4

the number of rock songs=\frac{72}{8}=9

Each of playlist will have 4 pop songs and 9 rock songs.


5 0
3 years ago
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
A shirt that is normally 19.95 is on sale for 20% off what is the sale price​
MAVERICK [17]

Answer:

$15.96

Step-by-step explanation:

Sales price = $19.95

Discount = 20%

Amount paid = $19.95 - ($19.95*20%) = $19.95 - $3.99 = $15.96

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A digital camera for 249.99 at 4% sales tax
spin [16.1K]
First round up 249.99 to 250.00

Then change the 4% into a decimal= 1.04 

Now multiply so the equation is= 250 x 1.04 =

$260 as your answer!

4 0
4 years ago
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
djyliett [7]

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tonya bought gifts for her family that cost $25, $14, $33, and $19. She has to buy one more gift and wants her mean cost to be $
    10·1 answer
  • the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each squ
    12·2 answers
  • Use the Integral Test to determine whether the series is convergent or divergent
    6·1 answer
  • Help with the FIREWORKS question!
    7·1 answer
  • Find the equation of the line that passes through pionys-1,3 4,5
    6·1 answer
  • Como puedo salir de Brainly
    7·2 answers
  • A university found that 30% of its students withdraw without completing the introductory statistics course. Assume that 20 stude
    10·1 answer
  • Can u plz help me fast
    5·2 answers
  • What is 180 inches in feet
    8·2 answers
  • Pls help me. i'm so sorry:( this is the last question
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!