1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
2 years ago
7

Mr. Williams buys 12 gallons of ivory paint to paint the exteriors of his home. How much does one gallon of paint cost, if he bi

lled a total of $304.80 for his purchase?
Mathematics
1 answer:
marysya [2.9K]2 years ago
8 0

Answer:

$25.40

Step-by-step explanation:

Find the unit price. So what you do is just divide 304.80 by 12 to get the price of one which comes out to be $25.40

You might be interested in
A basketball player scores 162 points in 9 games. at this rate, how many points will she score in a 24-game season? answer
Vlada [557]
The answer would be 432 points.

162/9 = 18 points per game

18 points x 24 games = 432
4 0
2 years ago
36^3s = 216^2s+1<br> Help please.
VikaD [51]

Answer:

This equation has no solution.

Step-by-step explanation:

No real numbers substituted for s make the equation true.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
In the equation, what is the value of s?
Anna35 [415]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
(1) When Margaret Hamilton graduated from college with a mathematics degree in 1958, she intended to enroll in a graduate study
Anastaziya [24]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose a number between 61 and 107 that is a multiple of 3,4,9
Galina-37 [17]
72 can work as an answer
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The scale on a blueprint is 1/2 in: 6 ft. The height of the living room ceiling
    12·1 answer
  • How do you know x when f(x)=2
    10·2 answers
  • What is 12 dived by 2/3​
    7·2 answers
  • Write three way to find 3×2×4
    12·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!! <br><br> A: 122<br> B:90<br> C:48<br> D:180
    7·1 answer
  • A triangle has a side length of 4 inches and an area of 18 square inches and a larger similar triangle has a corresponding side
    15·1 answer
  • The cost of a gallon of milk used to be $2.25. The price has increased to 115 percent of what it was. What is the approximate ne
    13·2 answers
  • HELP NEEDED BRAINLIEST AND 5 STAR Is it posible to make a triangle with 3 feet, 8 feet, and 4 feet. Explain why or why not plzzz
    15·1 answer
  • Consider a sample with data values of 27, 24, 19, 14, 30, 35, 28, and 24. Compute the 20th, 25th, 65th, and 75th percentiles.
    10·1 answer
  • 1.35 divided by 3.8 repeating
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!