Mr. Williams buys 12 gallons of ivory paint to paint the exteriors of his home. How much does one gallon of paint cost, if he bi
lled a total of $304.80 for his purchase?
1 answer:
Answer:
$25.40
Step-by-step explanation:
Find the unit price. So what you do is just divide 304.80 by 12 to get the price of one which comes out to be $25.40
You might be interested in
Answer:
The answer is B) 9 faces, 7 rectangles, and 2 triangles
Step-by-step explanation:
I took the test and got it correct
Answer:
Ummm -6 and -4
Step-by-step explanation:
Duh
Answer:
I am a 4th grader I don't know
Step-by-step explanation:
c is the answer
good luck :))))