1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
3 years ago
12

Use an inequality symbol(<>_= to compare _26_54

Mathematics
2 answers:
agasfer [191]3 years ago
7 0
Hello. I'm not sure if the question you asked had a deeper meaning. I think you meant to add an inequality sign, but I will work with what you gave me. 

26 > 54


You're welcome. 

Rina8888 [55]3 years ago
4 0
26 < 54
26 is less than 54
You might be interested in
WILL MARK BRAINLIEST, I NEED IT ASAP!<br> Find N(A)<br> A= {letters in the word "Strawberry}
Luden [163]

Answer:

i think n(a) =10

Step-by-step explanation:

hope this is helpful

4 0
3 years ago
D/5 = 4 please explain I do not get this. Thank you
MAXImum [283]
<span>D/5 = 4
Multiply 5 on both sides
Final Answer: D = 20</span>
8 0
3 years ago
(15) Geometry Help plz
MakcuM [25]
X = measure of angle 1
y = measure of angle 2
z = measure of angle 3
w = measure of angle 4

Focus on the bottom triangle. The three angles add to 180 degrees
(angle 2) + (angle 3) + 116 = 180
y+z+116 = 180
y+z= 180-116
y+z= 64

Since we have the bottom triangle as isosceles, this means that y = z, so
y+z = 64
y+y = 64
2y = 64
y = 64/2
y = 32
making z = 32 as well

Similarly, angle 1 and angle 4 are 32 degrees because the 116 angle is opposite the top left-most angle, and congruent to this angle. In other words, the bottom triangle is a mirror image of the top triangle.

The figure is a rhombus because all four sides are the same length (as shown by the tickmarks)

-----------------------------------------------------------

Answer: 
This figure is a rhombus
All four angles (angle 1 through angle 4) are the same measure. They are each 32 degrees

6 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
_ _ 4 <br> +68_ <br> = - 327 <br> find missing numbers
blagie [28]

Answer:

354 and 681

Step-by-step explanation:

I just played with numbers because I learned this when I was 4 but forgot the concept, but now I’m 12 in 11th grade.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A container with a larger surface area always has a greater volume. Explain whether or not this statement is true using several
    13·1 answer
  • How do you change your level like mine says middle school but I don't know how to change it?
    14·2 answers
  • Can some please help me with this question?<br><br> Best answer gets full stars and brainliest. :)
    9·1 answer
  • Manuel , the owner of an e-commerce site , buys globes for $29 and then sells them on his site for $37.41 . What percentage is t
    9·1 answer
  • Find the largest number 1/6 , 3/4 , 2/3 , 3/8
    11·2 answers
  • what is the converse of the following conditional if a point is in the fourth quadrant then its coordinates are negative
    11·1 answer
  • Please factorise this question and show the entire process.​
    8·2 answers
  • What is the answer for x+6x
    5·1 answer
  • Determine the quadratic equaion that<br> passes through the intercepts (-3,0) and<br> (-8,0).
    15·1 answer
  • Is 644,637 divisible by 4?<br><br> HELP ME PLZ!<br><br> T^T
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!