1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
1 year ago
11

Pls help me to answer this​

Mathematics
1 answer:
Flauer [41]1 year ago
3 0

Answers:

T-shirt = $25

Shorts = $15

Books = $50

Shoes = $30

Cell phones = $750

===============================================

Explanation:

Taking 10% of a number is simply moving the decimal point over one spot to the left.

For example, the selling price of a t-shirt is $250.00 and taking 10% of this gets us to $25.00

As another example, 10% of 150.0 is 15.0

If a whole number ends with a 0, then taking 10% of the number means we chop that zero off.

You might be interested in
Helen drives 195 miles in 3 hours.
lawyer [7]
A. Helen is driving 65 mph
b. Matthew drove 310 miles
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amelia's account balance is $16. If she uses her debit card to buy a $32
zimovet [89]

Answer:

-$16

Step-by-step explanation:

16-32=-16

5 0
3 years ago
How to solve this ?<br>​
beks73 [17]

Answer:

1350

Step-by-step explanation:

use binomial general term expression for (r+1)th term

get the power of x in terms of r.

equate the expression to -2 and solve for r.

replace value of r and calculate the coefficient.

5 0
1 year ago
Which option best represents the Subtraction Property of Equality?
Nady [450]

Answer:

If a = b, then a - c = b - c

hope it helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question 11 please <br> 10 points <br> So yeah
MakcuM [25]

Answer:

The answer would be 2012 and 2004

Step-by-step explanation:

when you round 30.346 to the nearest tenth it is 30.4 and when you round 30.406 to the nearest tenth then it is also 30.4.

Hope it helps!

:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE ANSWER ASAP
    7·2 answers
  • What is p(x)? Thank you!
    6·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to Two-thirds x minus one-half y minus four-fifths? One-third x minus one-fourth y minus four-fif
    13·2 answers
  • What’s the answer I’m confused
    14·1 answer
  • Jermaine wants to know how fast he is traveling in a school bus, but he cannot see the speedometer. He records that the bus trav
    7·1 answer
  • 2x - 7 &lt; - 4x + 5 on graph and write the inequality.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED THIS IN 15 MINUTES!!!
    14·1 answer
  • Can someone please gimme some ideas of what to do, it has to be 2 pages and i have such a hard time writing stories about things
    9·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!!!!!!!!<br> QUESTION BELOW
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!