$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
2(n-9) = 3(n + 5)
2n - 18 = 3n + 15
2n - 3n = 15 + 18
-n = 33
n = -33
Answer:
44
Step-by-step explanation:
the mode of a set of data is the value that occurs most often, in this case it is 44