1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
2 years ago
10

A box of 12 eggs( a dozen)is divided between four people, what fraction of the 12 eggs will rach get

Mathematics
2 answers:
lord [1]2 years ago
7 0
3/12 = 1/4
If simplified then second option
PolarNik [594]2 years ago
4 0

Answer:

3 eggs constitutes 1/4 of the original 12 eggs

Step-by-step explanation:

Divide "12 eggs" by "4 people," obtaining 3 eggs/person.

3 eggs constitutes 1/4 of the original 12 eggs.

You might be interested in
HELP ME PLEASE WILL GIVE BRAINLIEST JUST HURRY GOT UNTIL TMRW AND ITS LATE LOL
antiseptic1488 [7]
Sergio will buy first! He is earning more than Lia per week, and it would take him about 34 weeks and he’d haves little money left over by that time :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me asap<br> Given the triangles are similar, find x.
Nadusha1986 [10]

Answer:

Uy

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Can someone tell me if I'm correct or not?
Gnoma [55]
No the vertex should be at (-3,-2) (I checked on my calculator)
5 0
2 years ago
lee packed 2 sweatshirts and 6 t shirts in her suitcase. Which ration doe not represent the number of sweatshirts to the number
aleksley [76]

Answer: c

Step-by-step explanation:

The ratio is not 3:1

7 0
3 years ago
The ratio of the number of children to the number of adults watching a movie in a theater is 2:5. There are 280 people watching
Stells [14]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

children : adults : total

2                5           2+5 =7

We have 280 people

Divide this by 7

280/7 = 40

Multiply each number by 40

children : adults : total

2*40            5*40    7*40

80                 200        280

There are 80 children  and 200 adults

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls list out the steps
    11·1 answer
  • A regular polygon has an exterior angle of 7.5 what is the sum of the interior angle
    15·1 answer
  • A year ago, Leila wanted to buy a necklace that cost $25.00. This year the same necklace cost $30.00. What was the percent incre
    6·1 answer
  • Molly bought ten fancy pens for a total of $60. How much did each pen cost
    13·2 answers
  • 68.40 5% what is the original price
    13·1 answer
  • Pls do it plz plz plz DO IT THE NOW!!!!
    15·1 answer
  • Please help, it says NOT the correct way.
    11·1 answer
  • Which expression can be used to find 12 percent of $98?
    7·1 answer
  • Pls help me really bad at math
    6·1 answer
  • What is the <br> mean of 2 9 6 10 8
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!