1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
2 years ago
9

I make 100,000 a day but i need more how can i get more without customers getting mad??

Business
1 answer:
Nesterboy [21]2 years ago
3 0

Answer:

Just work hard and be fast

Explanation:

Just work and be fast! People at the back wont get mad because you are a hardworking/fastworking man/woman!

You might be interested in
According to the U.S. Public Health Service, which of the following would be considered a significant financial interest?
adelina 88 [10]

Answer:An equity interest valued at $5,000 owned by the investigator's spouse in a company that produces products related to the investigator's institutional responsibilities.

Explanation: U.S. public health service is an organization of the United States Government, it employs about 6000 employees as public health professionals whose main aim is to promote public health,carry out activities to prevent diseases and advance public health science and Health assurance. An equity interest valued at $5,000 owned by the investigator's spouse in a company that produces products related to the investigator's institutional responsibilities would be considered as a significant Interest.

6 0
3 years ago
In 2021, Adonis Industries changed its method of valuing inventory from the average cost method to the FIFO method. At December
Elena-2011 [213]

Answer:

<u>Retained earnings under the Balance sheet</u>

Explanation:

Making comparisons between the two inventory value when using FIFO or Average cost method=

63.0M - 47.1M = $15.9M

We see an <em>increase</em> in the ending inventory.

Thus, this increase in income has been unprecedented, and may not have been distributed to the shareholders of Adonis Industries. On the balance sheet journal entry this extra income would be indicted on the balance sheet on the retained earnings column for year 2021.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select cost information for Seacrest Enterprises is as follows: 1,000 units of output 5,000 units of output Total Cost/Unit Tota
gayaneshka [121]

Answer:

c. Utilities expense is a mixed cost and rent expense is a fixed cost.

Explanation:

Seacrest Enterprises

                                        1000 units                       5000 Units

                  Total Cost     Total Cost /Unit     Total Cost       Total Cost/Unit

Direct materials  $5,000               $5.00        $25,000          $5.00

Utilities expense  $1,000                 $1.0 0        $3,750            $0.75

Rent expense        $4,000                    $4.00         $4,000            $0.80

Direct Materials show variable Costs

Utilities expense show mixed costs

Rent Expense show fixed costs

The correct answer is

c. Utilities expense is a mixed cost and rent expense is a fixed cost.

4 0
3 years ago
Following are transactions for Valdez Services, a company owned by Brina Valdez. A. Brina Valdez invested $20,000 cash in the co
Sphinxa [80]

Answer:

Transactions that create revenue :

Transaction B

Transaction C

Transaction D

Journal Entries :

<u><em>Transaction B</em></u>

Cash $900 (debit)

Sales Revenue $900 (credit)

<u><em>Transaction C</em></u>

Cash $10,000 (debit)

Unearned Revenue $10,000 (credit)

<u><em>Transaction D</em></u>

Cash  $3,500 (debit)

Accounts Receivable  $3,500 (credit)

Explanation:

Transactions that create revenue

Hint ; Revenue is the increases in income that results in increases in assets and decreases in liabilities

3 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Other questions:
  • When a bank reconciliation has been satisfactorily completed, the only related entries to be made in the depositor's records are
    11·1 answer
  • Silicon Valley in Northern California is famous as the home to many businesses that produce high-tech products or serve high-tec
    10·1 answer
  • Alabama and Mississippi each have 9 units of labor. They can use their units of labor for the production of chickens and cotton.
    15·1 answer
  • Your boss listens to employees personal problems and tries to create a positive work environment by being agreeable, eager to he
    13·1 answer
  • On December 15, 2021, Rigsby Sales Co. sold a tract of land that cost $3,500,000 for $5,000,000. Rigsby appropriately uses the i
    5·1 answer
  • Riley Company received a notice with its bank statement that the bank had collected a note receivable for $5,000 plus $150 of in
    8·1 answer
  • It is desired to partition customers into similar groups on the basis of their demographic profile. Which data mining problem is
    7·1 answer
  • Wayo was interested in taking classes to become a certified yoga instructor. In order to earn the certification, he found out he
    11·1 answer
  • (BRAINLIEST + 100 POINTS)
    15·1 answer
  • What change in the book value of the company's equity took place at the end of ?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!