No the product will not be greater then one half if you multiply those two fractions your will get 1/4 there for your answer will not be greater
Answer is 1/4
So the answer is D hope this would help you
Just subtract of 90 degrees and you get 68
If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents