1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
2 years ago
15

Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?

Mathematics
1 answer:
Shkiper50 [21]2 years ago
5 0

Answer:

24 for 2.99

Step-by-step explanation:

2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36  = $0.1386 per ounce

So the 36 cost more per ounce.

You might be interested in
These Are My Answers, Are They Correct ?
prisoha [69]
Haha number one is 3 and two is 2
3 0
2 years ago
What is MN?<br> Question 10 options:<br><br> 36<br><br><br> 23<br><br><br> 6<br><br><br> 4
vova2212 [387]

Answer:

I got 23 so I am not sure sorry

7 0
3 years ago
As a salesperson at Max’s Mattresses, Richard earns $250 plus $15 for each mattress he sells.  Which equation can Richard use to
DedPeter [7]

Answer:

e = 250 + 15m

Step-by-step explanation:

The earnings or "e" are determined by the solution of the $250 he's earned from the start and the $15 he earns are dependent on the amount of mattresses he's sold so "m" has to be multiplied by the 15.

4 0
3 years ago
The Australian Open is the first of the four Grand Slam professional tennis events held each year. Victoria Azarenka beat Maria
klasskru [66]

Answer:

asnwer is B

Step-by-step explanation:

mark BRAINLIEST

5 0
3 years ago
At work jenine helps 6 customers every 40 minutes. How many customers can she expect to help in 240 minutes before her break?
Lady bird [3.3K]

Answer: 36 customers

Step-by-step explanation:

I'm pretty sure because you have to multiply 40 x 6 which is 240 and 6 x 6 which is 36 to get your answer.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • your backpack is 7 pounds less than your friend's backpack if yours weighs 25 pounds how much more does your friends backpack we
    15·1 answer
  • True or False? A triangle with two congruent angles can never be scalene. A. True B. False
    5·2 answers
  • Which is greater |60| or |-60|
    5·2 answers
  • 1) A class of 449 students went on a field trip.
    14·1 answer
  • 2+4x=2y/w solve for x
    12·1 answer
  • What is a equals 21 W + 21 h +2wh solve for h
    11·1 answer
  • 5,10,20,40,80 determine if the pattern illustrates geometric sequence or not..​
    11·1 answer
  • Joe Morris Plains to fertilize his 1800 foot wide Hayfield he will be using his truck spreader that spreads of 60-foot strip how
    12·1 answer
  • Reduce 12/20 to lowest term
    15·1 answer
  • The following set of random numbers represents 20 simulations of three daily
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!