1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
2 years ago
8

Please help im so confused (need asap)

Mathematics
1 answer:
docker41 [41]2 years ago
6 0

\qquad\qquad\huge\underline{{\sf Answer}}

Let's solve ~

\qquad \tt \dashrightarrow \:10 {x}^{2}  - 25x + 15 = 0

\qquad \tt \dashrightarrow \:5(2x {}^{2}  - 5x + 3) = 0

\qquad \tt \dashrightarrow \:2x {}^{2}  - 5x + 3 = 0

\qquad \tt \dashrightarrow \:2x {}^{2}  - 3x - 2x + 3 = 0

\qquad \tt \dashrightarrow \:x(2x - 3) - 1(2x - 3) = 0

\qquad \tt \dashrightarrow \:(x - 1)(2x - 3) = 0

Therefore, the required factors are ~ (x - 1) and (2x - 3)

So, correct choice is B

You might be interested in
Can anyone understand what this symbol is , I'm viewing scratch work to understand what to do with a problem but I can't underst
Likurg_2 [28]
Unfortunately no it’s not
7 0
3 years ago
The absolute value of 18
Norma-Jean [14]
The absolute value of 18 is 18. In order to find an absolute value, you take the positive value of whatever the number may be. So the absolute value of 9 and -9 would both still be 9. 
6 0
3 years ago
Suppose that your mom gives you $20 to go to the school supplies store. there is a 6% sales tax on supplies. you need to buy the
sasho [114]
The answers are -
a - $13.90
b - $6.10
4 0
3 years ago
A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
s2008m [1.1K]

Answer:

$9.75

Step-by-step explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x + 2.3 = 11.6 help please
Zielflug [23.3K]

<u><em>Solution:</em></u>

<u><em></em></u>x=3.1

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP Consider the three functions below.
    11·2 answers
  • Complete the solution of the equation. Find the<br>value of y when x equals -5.<br>-3x – 3y = -6​
    6·1 answer
  • What is one hundred equal parts
    10·1 answer
  • What is the Difference between Order of operations and Algebraic Expressions
    11·1 answer
  • Chang purchased n notebooks. They were 5 dollars each. Write an equation to represent the total cost c that Chang pald.
    15·1 answer
  • What is the equation of the line?
    11·1 answer
  • jill bikes 15 miles in the morning anda 17 miles in the afternoon. how many miles does she bike in all?​
    9·1 answer
  • The bar graph shows the z-score results of four students on two different mathematics tests. The students took Test 1 and then,
    9·1 answer
  • Find sine and cosine if angle C please
    5·1 answer
  • The temperature in Juneau, Alaska is -10°F. Select the city that has the opposite temperature as Juneau. A. Portland, Maine B. A
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!