1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
5

Yikes! 8th grade math is going to kill me! Help please!

Mathematics
2 answers:
slega [8]2 years ago
6 0

Answer:

(-3,1)

Step-by-step explanation:

there cant be a repeating number in the x values

Virty [35]2 years ago
6 0

Answer:

-3,1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Plz help me with this :(
koban [17]

Answer:

m is equals to 49 degree + 31 degree so which means it's 80°

6 0
3 years ago
There are 8 students on the minibus.five of students are boy. What fraction of the students are boys?
kolezko [41]
5/8 i think im pretty sure tho
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sample space for the event of flipping a coin and then spinning a four-part spinner, numbered 1, 2, 3, 4?
Anastasy [175]

Answer:it is 2 since it include3s all possible answers for both heads & tails.

Step-by-step explanation:

you can get a H1-4 & a T1-4 since you have 4 parts one the spinner & 2 things on a coin (Heads & tails) you can <u>just times 4*2 & know that you have 8 possible answers.</u>

8 0
3 years ago
AC = <br> Round your answer to the nearest hundredth.
dusya [7]

Answer:

AC ≈ 5.03

Step-by-step explanation:

We can solve the problem above using the trigonometric ratio, they are;

SOH CAH TOA

sin Ф = opposite / hypotenuse

cosФ= adjacent/ hypotenuse

tan Ф = opposite / adjacent

From the diagram above, in reference to angle B;

opposite =AC     and   adjacent =BC

Since we have opposite and adjacent, the best formula to use is

tanФ = opposite / adjacent

tan B = AC  / BC

tan 40 =  AC/ 6

Multiply both-side of the equation by 6

6× tan 40   =  AC/ 6  ×  6

At the right-hand side of the equation, 6 will cancel-out 6 leaving us with just AC

6×tan 40 = AC

5.034598  = AC

AC ≈ 5.03   to the nearest hundredths

4 0
3 years ago
1. Are the polygons similar?
jeyben [28]

The polygons are similar.

This is because dividing the corresponding sides forms the same ratio, as shown by the three equations below

35/28 = 1.25

25/20 = 1.25

(15.5)/(12.4) = 1.25

So the larger figure on the right has side lengths that are 1.25 times larger compared to the corresponding sides of the figure on the left.

You'll need to flip the figure on the left so that the side labeled "20" is along the top, and the "28" is along the bottom.

After this flip happens, also note that the angle arc markings match up. The bottom pairs of angles of each figure are shown with a single arc, while the top angles are shown as double arcs. This helps visually show which angles pair up and are congruent to one another.

Because we have similar proportions as discussed earlier, and congruent pairs of angles like this, this shows the two figures are similar quadrilaterals. The one on the right is simply an enlarged scaled up copy of the figure on the left.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Jon bought a printer for $189 and a set of printer cartridges for $192. Sales tax on these items was 6.5%. What is Jon's total b
    9·1 answer
  • Sydney has been paying the minimum balance on her three credit cards each month. She has outlined the minimum payments for the n
    7·1 answer
  • I need help getting the answer to 1484 divided by 28
    7·1 answer
  • P is a prime number and q is a positive integers such that p + q = 1696 IF P and Q are co primes and their Lcm is 21879 Then fin
    7·1 answer
  • The student concession stand buys 6.5 pounds of peanuts for $2.75. What is the price per pound of the peanuts?
    6·1 answer
  • You can tell if a table is linear by looking at how X and Y change. If, as X increases by 1, Y increases by a constant rate, the
    6·1 answer
  • Bobs supermarket sells red apples and green apples at the ratio of 5:3.
    6·1 answer
  • Can u help me simplify -5(a-9)
    8·2 answers
  • 8) How many packs of DVD's can you buy with 77 dollars<br> if one pack costs 11 dollars ?
    9·1 answer
  • 30 minutes into 3 feet per minute
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!