1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
2 years ago
8

Panamint Systems Corporation is estimating activity costs associated with producing disk drives, tapes drives, and wire drives.

The indirect labor can be traced to four separate activity pools. The budgeted activity cost and activity base data by product are provided below.Activity Cost Activity BaseProcurement $370,000 Number of purchase ordersScheduling 250,000 Number of production ordersMaterials handling 500,000 Number of movesProduct development 730,000 Number of engineering changesProduction 1,500,000 Machine hoursNumber of Number of Number of Number of Machine Number ofPurchase Orders Production Orders Moves Engineering Changes Hours UnitsDisk drives 4,000 300 1,400 10 2,000 2,000Tape drives 4,000 150 800 10 8,000 4,000Wire drives 12,000 800 4,000 25 10,000 2,50035. Determine the activity rate for procurement per purchase order.a $43.53b $18.50c $15.42d $37.0036. Determine the activity rate per production order for scheduling.a $200.00b $20.00c $29.41d $10.4237. Determine the activity rate for materials handling per move.a $58.82b $50.00c $20.83d $80.6538. Determine the activity rate for product development per change.a $73,000b $8,588c $30,417d $16,22239. Determine the activity rate for production per machine hour.a $62.50b $150.00c $75.00d $176.4740. Determine the activity-based cost for each disk drive unit.a $92.25b $130.69c $394.12d $279.5741. Determine the activity-based cost for each wire drive unit.a $204.13b $173.51c $744.06d $394.1242. Determine the activity-based cost for each tape drive unit.a $97.73b $232.69c $394.12d $103.84
Business
1 answer:
Darya [45]2 years ago
5 0

Answer:

a.- activity rate for producrement:

370,000 / 18,000 = 18.20

b.- for scheduling:

250,000 / 1,250 = 200

c.- for materials handling:

500,000 / 6,200 = 80,65

d.- for development:

730,000 / 45 = 16222,22222222222

e.- for machine hours:

1,500,000 / 20,000 = 75

f.-

disk   $  279.57

tape  $  232.69

wire  $   744.06

Explanation:

The budgeted activity cost and activity base data by product are provided below.

Procurement $370,000 Number of purchase orders

Scheduling $250,000 Number of production orders

Materials handling $500,000 Number of moves

Product development $730,000 Number of engineering changes

Production 1,500,000 Machine hours

          purchase /production / moves/engineering /machine hours/ units

Disk drives   4,000   300   1,400       10    2,000       2,000

Tape drives  4,000    150     800       10     8,000       4,000

Wire drives 12,000   800  4,000      25    10,000       2,500

Total:           20,000   1,250 6,200     45    20,000    

activity rate:

cost pool over cost driver:

a.- activity rate for producrement:

370,000 / 18,000 = 18.20

b.- for scheduling:

250,000 / 1,250 = 200

c.- for materials handling:

500,000 / 6,200 = 80,65

d.- for development:

730,000 / 45 = 16222,22222222222

e.- for machine hours:

1,500,000 / 20,000 = 75

f.- activity cost for disk drive:

<u>Disk drives  </u>

4,000 x 18.2            =   72,800

   300 x 200            =   60,000

1,400  x 80.65         =   112, 910

     10  x 16,222.22   = 162,222.22

2,000  x 75               =<u> 150,000     </u>

Total Cost                    557,932.22‬

Units: 2,000

Cost per unit: 557,932.22 / 2,000 = 278.96611

For the other two units we repeat the process for Disk Driver

<u>Wire tapes  </u>

12,000 x 18.2            =  218,400

   800 x 200            =  160,000

4,000 x 80.65         =  322,600

     25 x 16,222.22   = 405,555.5

1,000  x 75               =<u> 750,000     </u>

Total Cost                 1,856,555.5

units: 2,500

1,856,555.5 / 2,500 = 742,62

<u>Tape drives  </u>

4,000 x 18.2            =   72,800

   150 x 200            =   30,000

  800 x 80.65         =   64,520

     10  x 16,222.22   = 162,222.22

10,000 x 75               =<u> 600,000     </u>

Total Cost                    929.542,22‬

units: 4,000

929,542.22 / 4,000 = 232,39

You might be interested in
Melissa is the supervisor of customer service and she directly oversees the work of four customer service specialists. melissa w
antoniya [11.8K]
First line manager - This is because she is mandated with making short-term decisions directing the daily tasks of non-managerial personnel. She cannot make any major decisions concerning the production process. However, she is an important source of information about worker satisfaction for higher management to take into account in their organizational planning process.



8 0
3 years ago
Jake developed a study plan for his graduate record examination and completed his paper on tuesday. according to the steps in pr
hjlf
Focus. Hope it helps.....
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The more precisely defined the target market is, the _____ the numbers are to estimate.
bija089 [108]
The answer is a I believe I'm not really sure
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which term describes the cost to replace property minus the deduction for depreciation?
Natasha_Volkova [10]

Answer:

The correct answer is b) Actual cash value.

Explanation:

Insurance industry’s ACV is define as "the cost to replace with new property of like kind and quality, less depreciation. Courts have varied in their rulings as to whether or not depreciation includes obsolescence (loss of usefulness as a result of outmoded design, construction, etc.)."

5 0
2 years ago
The manufacturing overhead budget at Cutchin Corporation is based on budgeted direct labor-hours. The direct labor budget indica
Setler [38]

Answer:

$59,080

Explanation:

The calculation of September cash disbursements is shown below:-

September cash disbursement = Company's budgeted fixed manufacturing overhead - Depreciation + Variable manufacturing overhead

= $43,120 - $3,640 + $7.00 × 2,800

= $43,120 - $3,640 + $19,600

= $62,720 - $3,640

= $59,080

Therefore for computing the September cash disbursement we simply applied the above formula.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • In practice, economists: agree about what the level of potential output is but disagree about what policies are appropriate. dis
    12·1 answer
  • Which of the following American groups benefited the most from China's turn toward capitalism?
    11·1 answer
  • Esther is ninety years old, but she still shops for her own groceries every morning. When Esther was younger, she would head to
    12·1 answer
  • Carter Co. sells two products, Arks and Bins. Last year, Carter sold 14,000 units of Arks and 56,000 units of Bins. Related data
    9·1 answer
  • An insured savings account is also known as a _______ savings account ​
    15·1 answer
  • What are the disadvantages of journal entry​
    12·1 answer
  • Randel Manufacturing has five activity cost pools and two products (a budget tape vacuum and a deluxe tape vacuum). Information
    5·1 answer
  • An investment has an initial cost of $2.7 million and net income of $189,400, $178,600, and $172,500 for Years 1 to 3. The avera
    5·1 answer
  • How creamy is creamy
    5·2 answers
  • The__________is based on a set of cause-and-effect linkages between internal and external performance, and in this fashion, defi
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!