The GROSS NATIONAL PRODUCT(GNP)
its the market value of all the products and services produced in a given year
Answer:
E) None of these answer choices is correct.
Explanation:
<u>Overhead bases on labor hours:</u>
250 units / 25 per batch: 10 batch
total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000
20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour
1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit
4 labor hours x $ 20 = $ 80
<u>Overhead based on activity:</u>
Setup cost: 2,000
units per batch: 25
$ 2,000 / 25 units = $ 80
Answer:
a. Negative slopes
Explanation:
A negative slopes indicate that there exist a negative relationship between price and quantity demanded of a particular good. This means that when price falls, more units of goods will be purchased by the consumer and vice versa.
A normal good is a type of good whose demand increases as a result of increase in consumer's income. In other words, the higher the income, the higher the quantity demanded of such good by the consumer and vice versa.
It follows that when there is an increase in wage or income of a consumer , more goods will be purchased by them except if there is an increase in the price of such good . When there is price increase for such good, consumer will switch to a substitute good.
The table of contents should include all of the front matter, primary material, and back matter, as well as the chapter titles, page numbers, and bibliography. A decent table of contents should be simple to read, correctly formatted, and finalized to ensure complete accuracy.
a matrix or grid of information with columns and rows. a table including a number of mathematical calculations.
After the title page, begin a new page.
List the document's headings in alphabetical order.
Include subheadings if necessary.
Give each heading a page number.
Place the information in a table.
the Table of Contents' title.
Learn more about table here:
brainly.com/question/10670417
#SPJ9
<span>We know that Profit = Earnings - Cost</span>
Case 1: Sold as is
Profit = (300 fans* $20/fan) - (300 fans*
$55/fan)
Profit = - $10, 500 (deficit)
Case 2: Processed further then sell
Profit = (300 fans* $90/fan) – [(300 fans*
$55/fan)
+ (300 fans* $40/fan)]
Profit = - $1, 500 (deficit)
<span>Since Case 2 has lower deficit, then it is better to
process the fans further then sell to normal selling price.</span>