Answer:i cant see the situation
Step-by-step explanation:
X + y = 40.....multiply by -4
4x + 6y = 180
-------------------
-4x - 4y = -160 (result of multiplying by -4)
4x + 6y = 180
------------------add
2y = 20
y = 20/2
y = 10 <===
x = 30
Answer:
18
Step-by-step explanation:
You can see from the table that 2 bracelets are made every 30 minutes.
There are 9 intervals of 30 minutes each in 4.5 hours.
So, the number of bracelets that are made in 4.5 hours is
9x2=18
Another way to see this is to note from the table that 4 bracelets are made in 60 minute, which is 1 hour. So, in 4 hours, 16 bracelets will be made. Also, from the table, 2 bracelets are made in 30 minutes, which is 1/2 hour. So, adding up, 18 bracelets are made in 4.5 hours.
Answer:
(-1.5, 0) and (0, -6)
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.