Answer:
Original
l = v/r
first multiply each side by r to get it out of the denominator
rl = v
now divide by l to get r by itself
r = l/v
Step-by-step explanation:
Original
l = v/r
first multiply each side by r to get it out of the denominator
rl = v
now divide by l to get r by itself
r = l/v
8^2-6^2=28
the square root of 28 is 5.29
5.29×2=10.58
x=10.58
Answer:
B is the answer
Cost of each egg= 1.80/12=$0.15
Step-by-step explanation:
f(-3) would be 36.
When looking at synthetic division, the numbers across the top represent the coefficients of x^2, x and the constant in that order. Therefore, the equation is as follows.
2x^2 - 5x + 3
Now we can put -3 into the equation and solve.
2(-3)^2 - 5(-3) + 3
2(9) + 15 + 3
18 + 15 + 3
36