1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
2 years ago
5

What is the solution to the system y=4x+3 y=-1/4x+3

Mathematics
1 answer:
zubka84 [21]2 years ago
6 0

Answer:

Addition/Elimination

Step-by-step explanation:

Add the equations in order to solve for the first variable. Plug this value into the other equations in order to solve for the remaining variables.

Point Form:

(0,3)

Equation Form:

x=0,y=3

You might be interested in
2(g+5)=-7-4g+g include instructions plz!
Elza [17]
First distribute the 2, then add 7 to that side, so you have 2g+17=-4g+g , subtract 2g and it should be easy to find from there lol
4 0
3 years ago
25% discount off of $350<br> Original:<br> Discount:<br> New price:<br> Plz help
devlian [24]
Original:350 discount:87.50 off new price: 262.5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which traingle are congruent by asa
hjlf
Im pretty sure that the answer is B.
3 0
3 years ago
Simplify the following expression.<br> 4/72
ryzh [129]

Answer:

1/18

Step-by-step explanation:

Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ

Well, 4/4=1 and 72/4=18.

Hence, 4/72=1/18

(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hill can make 2/5 a dozen cookies in 1/3 hour, what is his rate per hour
Setler [38]

Answer:1 1/5 dozen cookies a hour

Step-by-step explanation: hope it helps

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Help!!! Please help
    6·2 answers
  • 1) g(n)= 3n - 4; Find g(-3)​
    12·2 answers
  • How many outliers do these data contain 73, 37, 45, 37, 33, 5, 25, 34, 46, 42, 40, 34, 49, 46, 45
    13·1 answer
  • A publisher is preparing the marketing plan for a new book. The actual cover of the book measures 6 inches by 8 inches, as shown
    9·1 answer
  • Help me pleassseeeeeee
    10·1 answer
  • True or False:
    12·2 answers
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • The amount in dollars an electrician charges in terms of the number of hours worked is represented by the function y = 22x + 42.
    7·2 answers
  • The weekly earnings of students in one age group are normally distributed with a standard deviation of 88 dollars. A researcher
    8·1 answer
  • I need to get this done, please help
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!