1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
2 years ago
12

Pleaseee i need some help on these 3 questions

Mathematics
1 answer:
Zepler [3.9K]2 years ago
6 0

Answer:

a) the product is equal to 953.

b) the product is greater than 443.

c) the product is greater than 181.

Step-by-step explanation:

a) 953 × 63/63 = 953

Therefore, the product is equal to 953.

b) 443 × 86/79 = 482.25

Therefore, the product is greater than 443.

c) 181 × 30/28 = 193.93

Therefore, the product is greater than 181.

Hope this helps =)

You might be interested in
Graph the line<br>y-3x= 3​
Mnenie [13.5K]
(-1, 0) (0, 3)
these are the coordinates for the graph
7 0
3 years ago
Need the answer right now
hodyreva [135]

Answer:

Diameter is 19

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
4. What's the least common multiple of each group of numbers?
mina [271]

Answer:

D. 2,5, and 6

Step-by-step explanation:

Because if u mutiply 2*5 = 10 and 2*6 is 12 as 5*6 is 30 and 2*9 is 18 .

8 0
3 years ago
$14,038 is invested, part at 14% and the rest at 12%. If the interest earned from the amount invested at 14% exceeds the interes
Advocard [28]

Answer:

492.99

Step-by-step explanation: x = amount invested at 12%

y = amount invested at 9%

---

x + y = 20287

0.12x = 0.09y + 492.99

---

put the system of linear equations into standard form

---

x + y = 20287

0.12x - 0.09y = 492.99

5 0
2 years ago
A collection of quarters, dimes, and nickels is worth $13.30. If the ratio of quarters to
RideAnS [48]

Answer:

105

Step-by-step explanation:

35 quarters ($8.75)

21 dimes ($2.10)

49 nickels ($2.45)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • Help and explain plzzzzzz
    7·2 answers
  • Find the value of x (pic attached)
    10·2 answers
  • Determine if the following triangle is a right triangle or not using the Pythagorean theorem converse. Triangle with side length
    10·1 answer
  • What quantity is proportional 18/6
    15·1 answer
  • Which of the following is the solution to the compound inequality below?
    15·1 answer
  • Subtract -2/3- (-2/5)
    13·1 answer
  • Which of the following expressions is equivalent to (12x4−4x3+7x+6)+(3x2−4x+14)?
    7·1 answer
  • If 4.2 cups equals 1 liter, how many liters equals 21 cups?
    12·1 answer
  • Help asap worth 50 points<br> Use grouping symbols to make each equation true.<br> 16-4/2+3=9
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!