1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
6

A 9-foot roll of wrapping paper costs $6.03. What is the price per yard?

Mathematics
1 answer:
sashaice [31]2 years ago
4 0

~Denki Kaminari here~

so what we're going to do is, find the cost of wrapping paper per foot,

6.03 divided by 9 = 0.67

now we're going to convert the 9ft into yards,

1 yard= 3ft so, there are 3 yards.

now that we know that there are 3 ft in one yard, we are going to multiply 0.67 by 3

0.67x3= 2.01

so, we got $2.01 per yard

hope this helps :D

You might be interested in
Which figure can be formed from the net? please help
olga nikolaevna [1]
<h3>♫ - - - - - - - - - - - - - - - ~<u>Hello There</u>!~ - - - - - - - - - - - - - - - ♫</h3>

➷ It would be option A (top left figure.)

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factor the polynomial x2 + x - 6. Which one of the following is a factor? (x - 1) (x + 2) (x + 3) (x + 5)
Stells [14]
The factors are (x+3) & (x-2)
Your answer is (x+3)
Hope this helps
8 0
3 years ago
Anyone know wether gcse are techer assessed or wht in england this year
miskamm [114]

Answer:

wait what is ur question

6 0
3 years ago
Given the line y = − 2 5 x + 3, determine if the given line is parallel, perpendicular, or neither. Select the correct answer fo
stiks02 [169]

Answer:

(a) Neither

(a) Perpemdicular

Step-by-step explanation:

Required

Determine the relationship between given lines

(a)

y = -\frac{2}{5}x + 3

and

y = \frac{2}{5}x + 7

An equation written in form: y=mx + b has the slope:

m \to slope

So, in both equations:

m_1 = -\frac{2}{5}

m_2 = \frac{2}{5}

For both lines to be parallel

m_1 = m_2

This is false in this case, because:

-\frac{2}{5} \ne \frac{2}{5}

For both lines to be perpendicular

m_1 * m_2 = -1

This is false in this case, because:

-\frac{2}{5} * \frac{2}{5} \ne -1

(b)

5y + 2x = -10

and

-5x + 2y = 4

Write equations in form: y=mx + b

5y + 2x = -10

5y = -2x +10

Divide by 5

y = -\frac{2}{5}x +2

-5x + 2y = 4

2y = 5x + 4

Divide by 2

y = \frac{5}{2}x + 2

In both equations:

m_1 = -\frac{2}{5}

m_2 = \frac{5}{2}

For both lines to be parallel

m_1 = m_2

This is false in this case, because:

-\frac{2}{5} \ne \frac{5}{2}

For both lines to be perpendicular

m_1 * m_2 = -1

This is true in this case, because:

-\frac{2}{5} * \frac{5}{2} = -1

Cancel out 2 and 5

-1 = -1

6 0
2 years ago
DO ANYONE KNOW ANYTHING ABOUT POLYHEDRA...?? ​
PolarNik [594]
12 vertices are on the polyhedron
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Calvin has $360 less in his savings account than he had 8 weeks ago. Each
    13·1 answer
  • You need to add, (9+2X)+(2+3c)
    13·1 answer
  • Meg has a new bookcase for her bedroom with 6 shelved meg has 50 books about how many books will fit on each shelf
    5·2 answers
  • 3-|-4|-|2| what's the awnswer to this
    12·1 answer
  • (√2-3)(√2+3) what is this?
    11·2 answers
  • Which of the following statements is true?
    12·1 answer
  • If you’re correct I’ll give u brainlist!!
    14·2 answers
  • Four time two times the number is as thrice more the number​
    6·1 answer
  • Write an equation of the line in point-slope form that passes through the given points.
    12·1 answer
  • A farmer has 160 bushels of apples to sell at her roadside stand. She sells an average of 13 7/10 bushels each day. Represent th
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!