Answer:
Closure Property of Addition
Step-by-step explanation:
Answer:
0.15
Step-by-step explanation:
Answer: 4.2 miles
Step-by-step explanation:
So she ran 6 miles in 50 minutes how long will she run in 35 minutes?
So the equation will therefore be:
6=50
x=35
Cross multiply
6 x 35 = 50x
210 = 50x
Divide both sides by 50
The answer is 4.2 miles
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1