1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
2 years ago
13

PLEASE HELP ASAP ON MY MATH!!

Mathematics
2 answers:
neonofarm [45]2 years ago
8 0

Answer:

( 16 × 8 )-40

128 -40

=87 square feet

Allisa [31]2 years ago
7 0

Answer:

Area of shaded region=41 square feet

Area of non shaded region= 87 square feet

Step-by-step explanation:

As, Shaded area is made of different shapes including two rectangles and one triangle

So,

Area of shaded region,

=(8\times2)+(10\times 1)+(\frac{1}{2}\times 3\times10)\\\\ =16+10+15=41 \quad \text{square feet}

Area of non shaded region=total area of rectangular region-Shaded region

=(16\times 8)-(41)\\=128-41\\=87 \quad \text{square feet}

You might be interested in
Sue wrote a doubles fact. It has a sum less than 10 and greater than 4. The addends are each less than 5. What fact might she ha
Oksana_A [137]
She might have written 3 + 4
3 0
2 years ago
What will you find on a savings account statement? explain
Trava [24]

Answer: The statements include information about each transaction, including transaction-related fees, and beginning and ending account balances. The bank must provide quarterly statements even if no EFTs occurred.

Step-by-step explanation: hope it helps

8 0
2 years ago
A classroom measures 14 meters by 7 meters by 3.5 meters. How many cube meters of air are in the room?
N76 [4]

Answer:

343 cube meters of air

8 0
2 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME ILL MARK AS BRAINLIEST
Gelneren [198K]

0.05 ---> 1/18

square root of 0.25 ------> 0.05

1/7------> 0.142857 repeating

0.6 -------> 2/3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How is angle a related to angle d? A) vertical angles B) alternate interior angles C) alternate exterior angles D) corresponding
    15·1 answer
  • Faith, Sarah, and Guadalupe take French, Spanish, and German. No person's language begins with the same letter as their first na
    9·1 answer
  • 15. Simplify the expression below. Show your work.<br> –(–7y - 24)
    6·2 answers
  • Find the mean, median, and inter
    15·2 answers
  • What us 94.1 MHz=?Hz
    5·1 answer
  • Can you please help me? This is due soon
    9·1 answer
  • What expression is equivalent to (5x^2+3x+4)- (2x^2+1)-(7x+3)
    5·1 answer
  • Arrange the following<br> numbers in order from least<br> to greatest.<br> 96,432; 94,632; 96,342
    13·1 answer
  • 1/12 (14.4 + 18) + 2.75
    8·1 answer
  • Which column shows the individuals in the study?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!