Mike had two hundred fifty- eight dollars to spend on nine books. After buying them he had fifteen dollars. How much did each bo
ok cost?
1 answer:
Answer:
$27 per book
Step-by-step explanation:
258 - 9(books) = 15
258-15 = 243
243 / 9=27
You might be interested in
Answer:
$200
Step-by-step explanation:
First, find the unit rate:
12/3= 4
Then multiply:
4*50= 200
Hope this helps!
Answer:
the square root of 75 is 8.6
and 8.6 times 3 is
the answer is 25.8
Hope This Helps!!!
Answer:
Is there a graph that goes with this question by chance?
Step-by-step explanation:
Answer:
5(1+x)
Step-by-step explanation:
Answer:
Maggie is 6 years old
Step-by-step explanation:
M + B = 26
B = 26 - M
4M - 4 = B
4M - 4 = 26 - M
5M = 30
M = 6
Maggie is 6 years old