1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
2 years ago
8

If Billy has a 116 foot long string of yarn, which is 44 feet longer than the string of yarn that Sally has, then how long is Sa

lly's string?
Pls help
Mathematics
1 answer:
andrezito [222]2 years ago
5 0

Answer:

Sally's string is 72 feet long.

Step-by-step explanation:

You just do 116-44= 72 feet!

Hope this helps!

You might be interested in
-8x-2y=-22<br> 16x+7y=17
Nataly [62]
2(-8x-2y=-22)
16x+7y=17

-16x-4y=-44
16x+7y=17

3y=-27
y=-9

16x+7(-9)=17
16x+-63=17
16x=80
X=5
5 0
3 years ago
Oh so you like brainly? Name every question.
emmasim [6.3K]

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA You’re welcome

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help! I just need help with graphing the table. That's all.
umka2103 [35]

hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

7 0
2 years ago
If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?
Alex787 [66]

Answer:

how much does 1 pound cost?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mai Has picked one cup of strawberries for cake, which is enough for 3/4 of the cake. How many cups does she need for the whole
Anettt [7]
She needs another quarter cup of strawberries
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate v(x) = 12 - 2x - 5 when x = -2,0. and 5.
    11·1 answer
  • ALGEBRA HELP PLS
    8·2 answers
  • Fiona's school is in the shape of a triangle, with three hallways connecting the corners. Fiona enters the building and walks 90
    13·2 answers
  • Create a report about saving money to assist with the cost of the first year of college
    5·1 answer
  • The mean of three numbers is 4 <br> Two of the numbers are 1, 9 <br> What is the missing number?
    14·2 answers
  • 1. Analyze the question below. What is the slope of the line?
    13·2 answers
  • At the local bakery, Ariel bought 2 oatmeal cookies for $1.50. Mei bought 12 dozen oatmeal cookies for $4.50.
    5·1 answer
  • A home goods store purchased a desk lamp and marked it up 155% from the original cost of $9.12. Then, wanting to make room for s
    6·1 answer
  • What is the missing pattern 7, 11, 2, 18, -7
    10·1 answer
  • Children develop spatial awareness as they hear position words when you give directions or narrate as children demonstrate the a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!