R = rate of growth of raindrop vine = 0.75 feet/day
we know that : 1 feet = 12 inches
1 day = 24 hours
replacing the units accordingly in the above expression for rate of growth of raindrop vine
R = 0.75 (feet/day) (12 inches/1 feet) (1 day/24 hours)
R = (0.75 x 12 /24) (inches/hour)
R = 0.375 inches/hour
Answer:
: c2 = a2 + b2 - 2ab cos C
c²=20²+15²-2×15×20×cos50
c²=400+225-600×0.64
c²=241
c=√241=15.5ft
This is Bridge Algebra 2 stuff. Well you see that 2x+y=8 and x-1=y. To slove for y you have to slove for x first to find y. So 2x+x-1=8 ( the reason I did that is because there is a y in that equation and I placed it on that equation) now lets slove this equation for x. So 3x-1=8( I add 2x with x) 3x=9 ( I made -1 a positive one and add it to 8) x=3 ( I divided 9/3 to get 3). Now that you have slove x we will use x to slove for y. So 3-1=y, 2=y. Your answer is y=2.
Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
Bein aetwo s 26819 andy’s a skid slush’s shell tan 332