1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
4 years ago
9

A 4 pack of jump ropes costs $15.28. What is the unit price? per jump rope​

Mathematics
1 answer:
babymother [125]4 years ago
3 0

Answer:

Each jump rope will cost: $15.28 ÷ 4 = $3.82

You might be interested in
Simplify square root of 484
zhannawk [14.2K]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

484 = 2^2 × 11^2

√484 = 2×11 = 22

3 0
3 years ago
please help me :( I need help
slava [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

Lines l and m are the parallel lines and 't' is a transversal line,

Therefore, ∠1 ≅ ∠5 [Corresponding angle postulate]

∠5 ≅ ∠7 [Vertical angles theorem]

∠1 ≅ ∠7 [Transitive property]

Therefore, ∠1 ≅ ∠7 [Alternate exterior angles theorem]

4 0
3 years ago
The surface area of the pyramid with square base that measures 8 ft by 8 ft and slant height of 12 ft is 256 ft^2.
Maru [420]
Eeeeeeertyuiopppppppppppppppppppppppppp
5 0
3 years ago
Angie’s Bake Shop makes birthday chocolate chip cookies that cost $2 each. Angie expects that 13% of the cookies will crack and
Stella [2.4K]

I think it is $287....................

6 0
3 years ago
1) There are 43 girls and 25 boys in the Valley View Middle School chorus. What is the ratio of girls to boys? 43 to 25, or 43:2
Arturiano [62]

Answer:

Oh gosh. Im not positive but I think it would be 43:25. Please dont get mad at me if its wrong!

Step-by-step explanation:

I am so sorry if its wrong but im not very sure :-(

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find sec theta if theta is in quadrant 4 and sin theta= -1/5
    5·2 answers
  • Solve the equation by completing the square 5x(x+6)=-50
    9·1 answer
  • 22 1/2 percent to a fraction
    6·1 answer
  • Really need help. Answer following questions
    12·1 answer
  • Mia loved cookies and 15/6 what is 6/7 adding
    14·2 answers
  • Delaney has 4 times as many books as she has movies. If she buys 15 more movies ( but no more books ), her ratio of movies to bo
    14·1 answer
  • Simplify -1-2(8-6×2÷3)² is what
    13·2 answers
  • Which binomials are factors of x^2 + 4x – 12?
    12·2 answers
  • Which perfume bottle size is better?
    13·1 answer
  • Add, using the rule for order of operations if necessary:<br> 15+ [2 + (-4)] + (−9)?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!