Considering the slopes of the segments, the correct option is:
D. No, because the triangle ABC doesn't have a pair of perpendicular sides.
<h3>When are lines parallel, perpendicular or neither?</h3>
The slope, given by <u>change in y divided by change in x</u>, determines if the lines are parallel, perpendicular, or neither, as follows:
- If they are equal, the lines are parallel.
- If their multiplication is of -1, they are perpendicular.
- Otherwise, they are neither.
Here, we have to find if there are perpendicular segments, that is, if two slopes multiplied have a value of -1, then:
- mAB = (-7 - 9)/(11 - 1) = -8/5.
- mAC = (3 - 9)/(-9 - 1) = 3/5.
- mBC = (3 - (-7))/(-9 - 11) = -1/2.
No sides are perpendicular, hence option D is correct.
More can be learned about slopes at brainly.com/question/20847660
#SPJ1
3 rows of 12
9 rows of 4
2 rows of 18
6 rows of 6
Answer:
This is a proportional relationship, the constant of proportionality is 20m/s and it represents that the horse can run 20 meters every second.
Equation: d = 20s, where d=distance and s=number of seconds.
Step-by-step explanation:
In order to find out whether this relationship is proportional, you need to see if the rate at which the horse runs is constant (the same). If you look at the three sets of data (24, 480), (40, 800) and (60, 1200) where the pair is (seconds, meters), you can see that for any two sets of data the change in meters divided by the change in seconds is consistently 20m/s. For example:

Since the constant is 20, we know that the horse can run 20 meters every second. To find the horse's total distance, we need to multiply the rate by the number of seconds that it runs:
d = 20s
Answer:
2*2=4
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup